بی احترامی به والدین نه تنها کیفر اخروی دارد بلکه در همین دنیا هم کیفر و اثرات سوئی بر زندگی افراد می گذارد

30 ارديبهشت ماه 1398 - 0 : 14


در ادامه سلسله مباحث قرآنی با موضوع احترام به والدین در این جلسه به برخی آثار بی احترامی به والدین اشاره شد.

دکتر عدالت خواه با بیان اینکه آثار بی احترامی به والدین نه تنها کیفر اخروی دارد بلکه در همین دنیا هم کیفر و اثرات سوئی بر زندگی افراد می گذارد ، ایشان افزود عدم دستیابی به موفقیت ها و تجربه شکست های زندکی ، نبود عاقبت به خیری ناشی از بی احترامی و بی توجهی به پدر و مادر است.

وی با اشاره به حدیثی از رسول اکرم ( ص) که می فرمایند طاعه الله طاعه الوالد ومعصيه الله معصيه الوالد که نشان از جایگاه ارزشمند پدر در کلام معصومین دارد و تا چه اندازه می تواند این جایگاه با ارزش و مهم باشد.

رئیس کل دادگستری در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه مادر در لسان شریف معصومین یادآور شد طبق روایتی بوسیدن بین دو ابروی مادر می تواند ستری از آتش برای فرزند باشد و او را از آتش نگه دارد. همچنین از آثار و برکات نیکی به والدین طولانی شدن عمر ، فراوانی رزق و روزی ، آسان شدن مرگ و ... است. تا جایی که امام صادق (ع) می فرمایند به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند. هر کس به نیکی به پدر و مادر خود نگاه کند برایش ثواب یک حج مقبول نیکو نوشته می شود.

دکتر عدالت خواه ادامه داد توجه به پدر و مادر طبق روایت معصومین (ع) می تواند منجر به رضایت سریعتر خداوند شود و همچنین این مهم می تواند اجل را به تاخیر اندازد و طول عمر را زیاد کند. ایشان گفت دعای سه کس رد نخواهد شد و یکی از آنها دعای پدر و مادر برای فرزند در حال نیکی است و نیز در نقطه مقابل آن عاق پدر و مادر در حق فرزندان است که رد نمی شود.

ایشان در ادامه با اشاره به تمثیلی که در فضای امروزی وجود دارد که گفته می شود نیکی به پدر و مادر داستانیست که تو آن را می نویسی و سالها بعد فرزندانت برای تو حکایت می کنند پس سعی کن قصه را خوب بنویسی. نشان دهنده این است که هر چه انسان با والدین خود کند فرزندان او در حق او جبران خواهند کرد.

رئیس کل دادگستری در پایان یادآور شد مجموعه این روایات نشان از اهمیت جایگاه پدر و مادر در کلام الهی و معصومین دارد و اینکه نیکی و توجه به آنها تا چه اندازه می تواند جایگاه یک شخص را در دنیا و آخرت ارتقا بخشد و یا دچار خسران کند  و دین اسلام برای این توجه و نیکی هیچ گاه راه را نبسته است و حتی بعد از مرگ والدین نیز می توان با انجام اعمال خیر برای آنها به آنها احترام گذاشت.