یکی از مهمات برای سپاسگزاری از پدر و مادر دعای خیر برای آنهاست

29 ارديبهشت ماه 1398 - 0 : 14


در ادامه بحث ضرورت تشکر و تقدیر از پدر و مادر که موکدات قرآنی آن گفته شد در این جلسه از این سلسله مباحث همین موضوع با رویکرد روایات و احادیث دنبال شد.

دکتر عدالت خواه گفت روشهای تکریم اولیاء برخوردهای متناسب با عرف محل زندگی آنهاست و یکی از مهمات برای سپاسگزاری از پدر و مادر دعای خیر برای آنهاست.

ایشان ادامه داد مراقبت و پرستاری از والدین بویژه سالخوردگان یکی از وجوه پر اهمیت قدردانی از آنهاست که در قالب تشکر لسانی و عملی باید ابراز شود . حتی در راه رفتن نباید پیشتر از آنها قدم برداشت.

رئیس کل دادگستری به روایتی اشاره کرد که امام صادق (ع) روزی جوانی را دید که سه قدم جلوتر از پدرش راه می رفت با سرعت خود را به او رساند و فرمود سی سال از عمر خود را کاستی و این تحذیر معصوم حاوی پیام بسیار عظیمی است که باید همه خود را مخاطب آن بدانیم.

ایشان با الهام گرفتن از روایتی دیگر از معصوم (ع) به حقوق والدین بر فرزندان اشاره کرد و گفت نباید پدر و مادر را به نام خطاب کرد . جلوتر از آنها راه رفت و زودتر از آنها نشست و باعث دشنام برای ایشان شد.

در ادامه بحث با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) که می فرماید قُمْ عَنْ مَجْلِسِكَ لِأَبِيكَ وَ مُعَلِّمِكَ وَ إِنْ [لَوْ] كُنْتَ أَمِيراً.یعنی از جای خود برای پدرت و معلمت به نشانه احترام قیام کن حتی اگر سلطان باشی.

رئیس کل دادگستری افزود کسانی که پدر و مادر خود را از دست داده اند نباید از فرصت تکریم آنها مایوس شوند بلکه باید به زیارت قبور آنها رفت و با خیرات خود از آنها استمداد کنند. ایشان با نقل حدیث شریفی از امام علی (ع) که می فرمایند زُورُوا مَوتاكُم ؛ فإنّهُم يَفرَحُونَ بِزِيارَتِكُم ، ولْيَطلُبِ الرَّجُلُ حاجَتَهُ عِندَ قَبرِ أبيهِ واُمِّهِ بعدَما يَدعُو لَهُما. اموات خود را زيارت كنيد ؛ زيرا آنان از ديدار شما خوشحال مى شوند ؛ و انسان بايد بعد از آن كه بر سر قبر پدر و مادر خود برايشان دعا كرد حاجت خود را[از خدا] بخواهد .