آخرین نشست خبری دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در سال 97

26 اسفند ماه 1397 - 0 : 14


آخرین نشست خبری دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در سال 97

محمدحسین صادقی در نشستی خبری با اهالی رسانه استان کرمانشاه از تسویه حساب مالباختگان زیر ۱۰ میلیون تومان «مکتب فرش، گلیم و گبه» خبر داد و گفت: به حساب طلبکاران بالای ۱۰ میلیون تومان هم نفری ۱۰ میلیون تومان دیگر واریز شد.
به گفته وی، این پرداخت در ۲۲ اسفند ۹۷ و به مبلغ حدود ۳۲ میلیارد تومان بوده است.
صادقی گفت: در مرحله دوم پرداخت طلب مالباختگان، براساس مصوبه کمیته منتخب سران قوا برای ساماندهی موسسات اعتباری منحل شده عمل شد.
او توضیح داد که اکنون طلب هفت هزار و ۶۷ نفر از مالباختگان شرکت گلیم و گبه که ۱۰ میلیون تومان و کمتر از آن بوده، به طور کامل تسویه شده است.
صادقی میزان پول پرداختی به این دسته از مالباختگان را ۲۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: در مرحله دوم حدود هشت میلیارد تومان هم به چهار هزار و ۵۴۷ نفر از مالباختگان بالای ۱۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

**
بهار ۹۸، ایستگاه پایانی کابوس مشیری
آنچنان که این مقام قضایی بیان کرد حدود ۷۰ میلیارد تومان از طلب مالباختگان گلیم و گبه باقی مانده و تلاش دستگاه قضایی این است که سومین مرحله پرداخت، آخرین مرحله و تسویه کامل باشد.
صادقی ابراز امیدواری کرد که قطار کابوس گلیم و گبه در بهار ۹۸ به ایستگاه پایانی برسد.
با تلاش و پیگیری دستگاه قضایی استان کرمانشاه در مرحله اول پرداخت طلب مالباختگان گلیم و گبه بیش از ۳۸ میلیارد تومان به شیوه رعایت تناسب به مالباختگان پرداخت شد که معادل ۳۹ درصد اصل سرمایه هر یک از آن ها بود.
**
آخرین وضعیت شرکت کلاهبردار تحویل خودرو
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه درباره آخرین وضعیت پرونده شرکت آرکا خودرو نیز گفت: ۸۷۷ نفر از این شرکت خودرو خریداری کرده و هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به آن پول داده بودند که تنها به ۳۰۴ نفر خودرو تحویل شده است.
او با بیان اینکه پرونده متهم اصلی و رئیس شرکت آرکا به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و کلاهبرداری در مرحله دادرسی قرار دارد، گفت: از محل اموال این شرکت اصل سپرده ۱۳۳ مالباخته دیگر پرداخت شده اما همچنان ۴۳۴ نفر از آرکا طلبکار هستند.
برخورد با کلاهبرداری شرکت آرکا خودرو در اواخر سال ۹۶ توسط دستگاه قضایی آغاز و رئیس آن بازداشت شد که در سال ۹۷ به بخش زیادی از این پرونده رسیدگی شده است.

**
اقدامات و پرونده های شاخص ۹۷
دادستان کرمانشاه در بخش دیگری از این نشست خبری به مهمترین اقدامات در حوزه پیگیری حقوق عمومی پرداخت و آزادسازی حریم راه ها به ویژه محور کرمانشاه به بیستون و مقابله با تعرض به حریم راه، برخورد با انشعاب های غیرمجاز، مقابله با پدیده قاچاق دام زنده، تلاش برای بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی، رعایت استاندارد در آسانسورها و جایگاه های سی ان جی وسایل بازی در پارک ها، ساماندهی سرویس های مدارس، ایمن سازی رودخانه چم بشیر و پیگیری کوره های زغال در منطقه عثمانوند را از مهمترین اقدامات بیان کرد.
او در همین زمینه با ابراز نگرانی از افزایش زباله گردی در شهر کرمانشاه گفت: مدیریت و نحوه جمع آوری و دفع زباله ها توسط شهرداری باید بازنگری شود.

**
پرونده چند دانه درشت
صادقی در ادامه به چند پرونده مهم سال ۹۷ در دستگاه قضایی استان هم اشاره کرد و گفت: در این سال شهردار مرکز یک شهرستان به اتهام گرفتن رشوه تحت تعقیب قرار گرفت که پرونده او اکنون آماده ارسال به دادگاه است همچنین تعدادی از مدیران یک دستگاه به اتهام حیف و میل بیت المال بازداشت شدند که کار 6 نفر از آنان تعلیق شده و پرونده هم اکنون در دادگاه در حال رسیدگی است؛ پرونده قتل محله چمن هم دیگر پرونده مهم سال ۹۷ بود که اکنون آماده ارسال به دادگاه است.
او به دستگاه هایی که اعتبارات عمرانی زیادی در اختیار دارند تأکید کرد: دقت و حساسیت بیشتری در حوزه هزینه کرد آن داشته باشند زیرا در سال ۹۷ چند پرونده قضایی بدلیل اهمال در این زمینه تشکیل شده است.

**
کاهش جرایم در سال ۹۷
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه در ۱۱ ماه سپری شده از سال نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ شاهد افزایش ۳۰ درصدی کشفیات سرقت، کاهش ۱۶ درصدی جرایم خشن و تجاوز به عنف، کاهش ۲۵ درصدی تعداد جرایم جنایی مانند قتل، کاهش ۲۲ درصدی سرقت های مسلحانه، کاهش ۳۳ درصدی آدم‌ربایی، افزایش دستگیری باندهای زورگیری و برخورد جدی با شرورهای شناسنامه دار بودیم.
به گفته صادقی فراز و نشیب های اقتصادی و معیشتی سال ۹۷ به ویژه در حوزه سکه و ارز سبب سرریز این مشکلات به دستگاه قضایی و افزایش تعداد پرونده ها شده اما در مجموع وضعیت کرمانشاه از نظر نرخ جرم از میانگین کشوری پایین تر بوده است.

**
مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال استان
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه همچنین به جلسه اخیر شورای حفظ حقوق بیت المال اشاره و درباره جزئیات آن گفت: در این جلسه ما از روند واگذاری‌ها به بخش خصوصی در حوزه ارزیابی قیمت، اهلیت خریدار و شیوه واگذاری‌ها ابراز نگرانی و تاکید کردیم که باید دقت و حساسیت بیشتری در زمینه واگذاری ها نسبت به حقوق بیت المال صورت گیرد.
او درباره آخرین وضعیت واگذاری سه سیلوی استان کرمانشاه به بخش خصوصی هم که جنجال ساز شده بود، گفت: این موضوع در حیطه اختیارات استان نیست اما پیگیری آن در مرکز در حال انجام است.

**
هشدار به مدیران دولتی
صادقی گفت: در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال همچنین بر ضعف نظارت‌های ساختارمند درون دستگاهی برای کنترل و بستن مسیر های سوءاستفاده تاکید شد زیرا ورود دستگاه قضا به همه حوزه ها ضروری نیست و مدیران دستگاه ها موظف به جلوگیری از حیف و میل بیت المال هستند.
او با تاکید بر صیانت از اموال دستگاههای دولتی و حفظ ایمنی لازم برای مراقبت از آنها به ویژه در ایام نوروز گفت: در صورت سرقت اموال دولتی اولین کسی که باید جوابگو باشد مدیر دستگاه مربوطه است زیرا اهمال در تکالیف قانونی جرم است هر چند این موضوع نافی وظیفه نهادهای تامین کننده امنیت نیست.

**
دستور ۳۱ بندی دادستان
یکی دیگر از موضوعاتی که در جلسه اخیر شورای حقوق بیت المال استان بررسی شد تعرض نسبت به منابع طبیعی و ساخت و سازهای غیرقانونی بود که صادقی درباره آن گفت: دستورالعمل نوروزی دادستان کرمانشاه در این باره در ۳۱ بند تکلیف دستگاه‌های مربوطه از جمله شهرداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و راه و شهرسازی را مشخص کرده و همه آنها موظف به رعایت این دستورالعمل هستند.
صادقی در همین زمینه به وضعیت مقابله با چاه های غیرمجاز هم اشاره و اظهار کرد: تاکنون بیش از چهار هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده اما همچنان ۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد بنابراین روند مقابله با چاه های غیرمجاز باید با سرعت بیشتری انجام شود در عین حال کشاورزی استان هم باید به کشت های کم آب بر حرکت کند.

**
زندانیان پرخطر در زندان می مانند
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در ادامه درباره نگرانی برخی از مردم از آزادی و مرخصی سارقان زندانی گفت: این مجرمان تا پایان تعطیلات نوروزی اجازه خروج از زندان را ندارند و مرخصی آنها تا پایان تعطیلات لغو شده است همچنین کسانی که جرمشان مخل امنیت بوده از عفو ۲۲ بهمن محروم بودند.
صادقی همچنین از تحت رصد بودن همه زندانیان عفو شده خبر داد و به آنان توصیه کرد که فرصت را غنیمت بشمارند زیرا تکرار جرم مجازات شدیدتری دارد.
او در عین حال از همه شهروندان کرمانشاهی هم خواست که در ایام نوروز موارد ایمنی را رعایت کنند زیرا سرقت‌ها نتیجه فرصت طلبی سارقان و در عین حال غفلت مردم است.
دادستان کرمانشاه در ادامه گفت: انتظار داریم که خدمات مسئولان به مسافران نوروزی نام کرمانشاه را بلند آوازه و به یک برند تبدیل کند و خاطرات خوشی را در ذهن مسافران به یادگار بگذارد.
به گفته او، دادسرای کرمانشاه هم بر ارائه خدمات به مسافران نوروزی به ویژه در حوزه بهداشتی نظارت ویژه می کند.
صادقی در پایان با اشاره به مراسم چهارشنبه سوری گفت: خانواده‌ها از فرزندان خود در این روز مراقبت کنند و اجازه ندهند که خاطره بدی برای آنها به جا بماند هرچند ناجا هم موظف به مقابله با بر هم کنندگان آرامش جامعه است.