چهارمین جشنواره رویش رستگاری در دادگستری کرمانشاه

16 اسفند ماه 1397 - 0 : 15


چهارمین جشنواره رویش رستگاری در دادگستری کرمانشاه

" رویش رستگاری " عنوان جشنواره ای ابتکاری در دادگستری کرمانشاه است که در آن فرزندان مکلف خانواده قضائی استان کرمانشاه در هر سال دعوت می شوند و تشرف ایشان به سن تکلیف شرعی گرامی داشته می شود.

دکتر محمد رضا عدالتخواه در این جشنواره با ابراز خرسندی از حضور در جمع نوجوانان و خانواده های آنها این سن را به سبب نزدیکی به ملکوت و طهارت باطن حائز اهمیت بسیار برشمرد و تاکید کرد شما باید این سرمایه معنوی را برای خود حفظ و تقویت کنید.

ایشان ضمن تشریح جایگاه انسان مکلف در پیشگاه الهی و اینکه خداوند برای هر انسان در هر شبانه روز چهار ملک رقیب و عتید به خدمت محاسباتی او می گمارد که این ملائک در هر روز و شب تعویض می شوند ، این را نشان مرتبه و منزلت انسان دانست که باید به عنوان یک ارزش وجودی تلقی شود و برای حراست و صیانت این منزلت با ایمان و عمل صالح تلاش کرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با ساده سازی شرایط تکلیف به زبان نزدیک به فهم نوجوانان به بار یافتگان تکلیف شرع گفت : شرایط وجوب و تحقق تکلیف چهار شرط است که شامل بلوغ ، عقل ، علم و توانایی می شود و اسلام دین آسایش و آرامش است خداوند هم در تکلیف شرعی خود مطلقا به رنج و اذیت بندگان رضایت ندارد بلکه تکلیف برای رسیدن انسان به کمال است و کمال برای رهایی روح از رنج و عذاب پیش بینی شده است تا نسان در آرامش به رضا و قرب الهی برسد .

دکتر عدالت خواه که در چهارمین جشنواره رویش رستگاری سخن می گفت، افزود: کمال که هدف نهایی آفرینش است در تمام مظاهر هستی جریان دارد که البته کمال انسان عالی ترین نوع آن است.

وی با مثالی ساده سیر جوانه زدن ، شکوفه شدن و نهایتا میوه شدن راه سیر کمال یک میوه خواند و با این مثال حرکت جوهری را در رشد و کمال یافتگی انسان برای مخاطبان نوجوان خود تشریح کرد.

ایشان خطاب به اولیای مکلفین در این جشن نیز گفت الگوی عملی فرزندان ، پدر و مادر آنها هستند که نمی توان از اهمیت آن غافل بود و فراموش نکنید فرزندان ما چیزی نمی شوند که ما می خواهیم بلکه چیزی می شوند که ما هستیم . پس بهتر است در مدیریت رفتار فرزندان عزیزتان نظارت و خود کنترلی را که لازمه حیات در همه شرایط و مراحل حیات است فراموش نشود.

پس از سخنان دکتر عدالت خواه ، هودرجی ؛ معاون فرهنگی دادگستری نیز ضمن گزارشی از سه جشنواره در چهار سال اخیر ، آن را ابتکار رئیس کل دادگستری استان در سال 93 عنوان کرد که امروز از سوی معاونت فرهنگی قوه قضائیه به عنوان یک الگوی موفق به دادگستری های سراسر کشور ابلاغ شده است.

وی تعداد مکلفین امسال خانواده قضائی استان را 105 نفر و تعداد مکلفین چهار دوره  را مجموعا 370 نفر اعلام کرد.

در این مراسم به همه مکلفین و نیز برگزیدگان مسابقات قرآن خانواده قضائی لوح یادبود و هدایایی تقدیم شد.