وزیر دادگستری: دادگستری مرکز انعکاس آلام مردم است

10 اسفند ماه 1397 - 0 : 9


وزیر دادگستری: دادگستری مرکز انعکاس آلام مردم است

سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران با حضور در چهل و چهارمین جلسه شورای قضایی استان کرمانشاه، ضمن قدردانی از زحمات مدیریت و کارکنان قضایی و اداری دادگستری استان، کار قضایی را کاری بسیار خاص خواند و گفت حجم فشار و دسترسی کاری، تناقضات پرونده ها و دیگر مختصات این محیط را کسانی که از نزدیک لمس نکرده باشند، چندان نمی شناسند. دادگستری مرکز انعکاس آلام مردم است و خواه ناخواه طرح این آلام، شنوندگان و تصمیم گیران قضایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ایشان در کنار اشاره به سختی و صعوبت امر قضا، با الهام و اشاره به حدیث زیبای امام رضا (ع) که خصال دهگانه کمال عقل را بیان فرموده اند به خصلت چهارم آن نظر ویژه ای داشته و گفت حضرت می فرمایند یکی از ویژگیهای استکمال عقلی این است که از اظهار و عرضه حاجت مردم خسته نشوید.

آوایی خطاب به اعضای شورای قضایی و عموما کارکنان دستگاه قضایی خاطرنشان شد، دوستان باور کنید که همه افرادی که به ما مراجعه می کنند را او فرستاده است.

وی خصلت دهم منظور حدیث رضوی را نیز از خصال کنترل کننده اماریت نفس دانست که امام می فرمایند: هیچکس را نبیند مگر اینکه اذعان کند که او برتر از خودش است.

مقام عالی وزارت دادگستری مناصب موقت دنیایی را از مصادیق مسلم اعتباریات عالم برشمرد و گفت قدرت و اختیارات در دست آدمی مستی آور است و در روایات داریم که سکر و مستی قدرت، از سکر شراب بالاتر است.

وی نسخه و راهکار رهایی از این مفاسد را در سه مولفه بیان کرد که شامل تذکار و یادآوری مواعظ، محاسبه پرونده خود و انس با خدا و ارتباط با ادعیه از رئوس این مولفه ها بود.

در این نشست، استاندار کرمانشاه نیز در سخنانی گفت اعتقاد دارم مدیران دستگاه قضایی استان مدیران دلسوز و کارآمدی هستند که اهتمام جدی در حل مسائل استان دارند و من شخصا از حضور موثر رئیس کل محترم دادگستری و مجموعه قضایی استان در سنگر اقتصاد مقاومتی و کمک به تولید و کارآفرینی تقدیر و تشکر می کنم.

ایشان فرصت جلسه را برای قدردانی از حضور چشمگیر دستگاه قضایی در ضایعه زلزله کرمانشاه مغتنم دانسته و به آن اشاره نمود.

توسلی زاده قائم مقام دادگستری استان نیز به مهمات عملکرد دستگاه قضایی استان اشاره و اهم فعالیت حوزه های مختلف دستگاه را شامل وضعیت و عملکرد محاکم تجدیدنظر، بدوی، دادسراها، معاونت های پیشگیری از وقوع جرم، شوراهای حل اختلاف، فرهنگی، حفاظت و اطلاعات و... گزارش کرد و مدیریت قضایی استان را فعال و خستگی ناپذیر عنوان کرد.