مراسم تودیع و معارفه مدیر کل پیشین و جدید ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه برگزار شد

27 آبان ماه 1397 - 0 : 18


آیین تودیع و معارفه مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه برگزار شد

طی مراسمی با حضور جمعی از معاونین و مدیران کل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رئیس کل دادگستری ،اعضای شورای قضایی و مسئولین اداری استان، عباس مرادخانی به عنوان مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه معرفی شد.

 
 

در این مراسمسهراب عزیزاللهی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان ثبت در مراسم معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه، بابیان اینکه کاداستر کشور علیرغم همه کم‌مهری‌ها در نقطه خوبی قرار دارد، اظهارکرد: وقتی حدود املاک دولت و مردم مشخص نباشد، طبیعی است که عده ای سودجو و فرصت طلب از این فضای تاریک با ارائه اسناد و مدارک صوری استفاده کرده و باعث افزایش پرونده ها در دستگاه قضایی شوند. 

وی افزود: درحال حاضر یک سوم از پرونده هایی که در محاکم قضایی جریان دارد، دعاوی ملکی هستند که منشا آن یا معاملات عادی است که به سمت ثبت رسمی نرفته و یا ناشی از عدم اجرای کاداستر است. 

معاون سازمان ثبت اسناد کشور بایادآوری اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک در سال 93 کاداستر را به عنوان یک دغدغه ملی مطرح کرد، گفت: دراین سال، دولت به دلیل عدم اعتبار کاداستر را همراهی نکرد که نهایتا آن را به شکل یک طرح در مجلس مصوب کردیم تا ظرف پنج سال این طرح از محل اعتبارات خودش به اجرا درآید. 

وی افزود: متاسفانه در سال بعد نیز مجلس و دولت این طرح را همراهی نکردند که این مسئله باعث شد بخش زیادی از منابع آن به سمت‌های دیگر برود و توسعه پدیده های شومی چون کوه خواری، دریاخواری، زمین خواری، جنگل خواری را داشته باشیم. 

عزیزاللهی تاکید کرد: اگر می خواهیم فساد را از حوزه زمین خواری دور کنیم، باید کاداستر را اجرا کنیم. 

وی تصریح کرد: سازمان ثبت اسناد کشور درحال حاضر بیش از 25 درصد از کاداستر را اجرا کرده که اجرای این طرح یکی از پیامدهای مثبت تحول در سازمان ثبت اسناد کشور بود.
معاون سازمان ثبت اسناد کشور همچنین به تحول در این سازمان و گذر آن از ثبت سنتی  به مدرن اشاره کرد و توضیح داد: در گذشته سازمان ثبت میان مردم جامعه برابر با نماد قدمت و کهنگی بود و به آن به عنوان یک سازمان سنتی و قدیمی نگاه می کردند. 
  
عزیزاللهی با اشاره به تحول رخ داده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عنوان کرد: این تغییر و تحول با سختی و مشقت زیادی رخ داد، چراکه طبیعتا هر تغییر و تحولی با ایستادگی و مقاومت عده‌ای منفعت طلب یا عده‌ای خیرخواهِ نگران مواجه است.

وی بااشاره به ورود فناوری های جدید به سازمان ثبت اسناد کشور اعلام کرد: درحال حاضر 95 درصد از فرآیندهای کار سازمان  بصورت الکترونیکی انجام می گیرد که شفاف سازی امور را در پی داشته است.

معاون سازمان ثبت اسناد کشور به آرشیو 350 میلیون برگ پرونده ثبتی و توقف چرخش فیزیکی پرونده ها در 100 واحد ثبتی کشور اشاره کرد و یادآورشد: با روند الکترونیکی شدن پرونده ها، امروزه در دورترین نقاط کشور ثبت آنی انجام می گیرد و بلافاصله در ستاد سازمان قابل روئیت است.
 
وی تحولات در سازمان ثبت را ادامه دار خواند و اعلام کرد: تلاش می کنیم تا این تحول را کامل کنیم و به نقطه ای برسیم که مردم ثبت را بشناسند و به عنوان یک نماد پیشرو آن را تلقی کنند. 

در ادامه دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه با انتصاب رئیس قوه قضائیه در سال 88 سازمان ثبت از ثبت سنتی به ثبن نوین روی آورد گفت این امر سبب پیشرفت هایی در زمینه های مختلف شد .

رئیس کل دادگستری با بر شمردن وظایف اصلی سازمان ثبت اسناد و املاک یادآور شد: ثبت شرکت ها و نظارت بر دفاتر اسناد رسمی و املاک که روبه رشد بوده است از جمله این وظایف است.

وی با اشاره به برخی مشکلات موجود خاطر نشان ساخت در خصوص شرکت های صوری که سبب ایجاد مشکلات زیادی شده اند و زمینه جذب بودجه بانکها و فساد و کلاه برداری را فراهم می آورند ، نظارت بر این گونه شرکت ها باید بیشتر شود.
  محمد ناصر دالوندی مدیرکل سابق ثبت اسناد واملاک استان نیز در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارش از عملکرد ثبت استان و برخی اقدامات صورت گرفته، برای مدیرکل جدید ثبت استان کرمانشاه آرزوی موفقیت نمود. در این مراسم عباس مراد خانی به عنوان مدیر کل جدید اداره ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه معرفی شد.