دکتر عدالت خواه : پیام عاشورا درس عزت و سربلندی است

27 شهريور ماه 1397 - 0 : 15


دکتر عدالت خواه : پیام عاشورا درس عزت و سربلندی است

در هشتمین روز از محرم الحرام با حضور قضات و کارمندان مراسم عزا در دادگستری استان کرمانشاه برگزار شد.

دکتر عدالت خواه با بیان اینکه عاشورا درس عزت و سربلندی را به ما می نمایاند ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با بهره گیری از برکات ماه محرم در راه عزت و سربلندی و حفظ آن گام برداریم.

رئیس کل دادگستری با اشاره با آیه 32از سوره مبارک حج که می فرماید ذَلِكَ وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ این است (سخن حق) و هر کس شعائر (دین) خدا را بزرگ و محترم دارد این از صفت دلهای باتقواست. بر بزرگ شمردن شعائر دین تاکید کرد و یادآور شد یکی از شعائر بزرگ دینی قیام امام حسین (ع) است که باید بزرگ شمرده شود.

ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به واژگان عزت و ذلت که در قرآن و روایات بر آنها تاکید شده است عزت را به معنای شکست ناپذیری در مقابل هوای نفس دانست و ذلت را به معنای ذلیل شدن در مقابل شهوات برشمرد و خاطر نشان ساخت گاهی لحظه ای غفلت و در دام ذلت گرفتار آمدن سرمایه یک عمر عزت را از بین می برد چنانکه امام علی (ع) می فرمایند: یک لحظه ذلت و خواری با عزت تمام روزگار برابری نمی کند.

دکتر عدالت خواه یادآور شد درست است عزت و ذلت دست خداست اما مقدمات شکل گیری آن در اختیار خود انسان است و توسط  او شکل گیرد.

رئیس کل دادگستری در ادامه سخنان خود بالاترین عزت را عزاداری برای امام حسین (ع) دانست و گفت در کنار عزاداری ها باید از این حال روحانی مراقبت شود تا مبادا دچار غفلت و به تبع آن ذلت رخ دهد چنانکه امام علی (ع)  بالاترین عزت را تقوا می دانند. بنابراین مراقبت تا جایی که غفلت راه پیدا نکند بسیار مهم است.

وی انجام واجبات و ترک محرمات را دو قدم اساسی در راه تقوا دانست و گفت از این محافل و مجالس باید برای ارتقاء روحی و معنوی بهره گرفت و بدیها را جا گذاشت. بنابراین همه این مراسم تذکری است تا از خواب غفلت و فراموشی بیدار شد و در جهت عزت گام برداشت که امیدواریم در این مسیر قرار بگیریم.

نوحه خوانی و سینه زنی توسط مداح اهل بیت در ادامه مراسم برگزار شد.