آیین تکریم و معارفه مدیران پیشین و جدید پزشکی قانونی استان کرمانشاه در دادگستری استان

21 شهريور ماه 1397 - 0 : 14


آیین تکریم و معارفه مدیران پیشین و جدید پزشکی قانونی استان کرمانشاه در دادگستری استان

دکتر محمد رضا عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در آیین تکریم و معارفه مدیران پیشین و جدید پزشکی قانونی کرمانشاه جایگاه پزشکی قانونی را با اهمیت دانست و آن را موثر در دو بخش کیفری و مدنی برشمرد.

ایشان در ابتدا ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش  فلسفه قیام عاشورا را ظلم ستیزی دانست و گفت امام حسین (ع) می فرمایند إِنِّي لَا أَرَى الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادهًْ وَ الْحَيَاهًْ مَعَ الظَّالِمِينَ إِلَّا بَرَما؛ من مرگ را جز سعادت، و زندگي با ستمگران را جز مايه بدبختي نمي‏‌بينم. که امیدواریم خداوند توفیق حرکت در این راه به ما عنایت فرماید.

رئیس کل دادگستری در ادامه سخنان خود با اشاره به سختی کار در پزشکی قانونی ، آن را حائز جایگاه با اهمیت دانست و یادآور شد به جهت حساسیت کار در دو بخش کیفری و مدنی، پزشکی قانونی در کار قضا بسیار موثر است تا جایی که اگر نظر کارشناسی این عزیزان نباشد کار قضا دچار مشکل خواهد شد. بنابراین تعهد و تخصص در کار پزشکی قانونی بسیار مهم است و می تواند در صدور یک رای عادلانه ، متقن و صحیح تاثیر گذار باشد.

دکتر عدالت خواه خاطر نشان ساخت نظرات پزشکی قانونی مهمترین بخش اماره قضائی که مقدمه علم قاضی است و قاضی بر اساس آن در بسیاری از پرونده های کیفری رای صادر می کند.

در ادامه این نشست قائم مقام پزشکی قانونی کل کشور نیز با تاکید بر اینکه پزشکی قانونی می تواند با نظرات صائب خود در صدور آراء دقیق و درست موثر باشد گفت پزشکی قانونی یکی از ابزارهای کارشناسی است که در کار قضائی حضور دارد و وظیفه اصلی آن پاسخگویی به استعلامات دستگاه قضائی و دیگر ادارات به نحو شایسته و درست است.

دکتر برزگر یادآور شد پزشکی قانونی در زمینه مسائل و آسیب های اجتماعی با معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و نیز نیروی انتظامی همکاری ملموسی دارد تا جایی که در بحران های اجتماعی نظیر زلزله همواره حضور فعال داشته است.

ایشان رعایت شان ارباب رجوع را مهم دانست و گفت ارباب رجوعی که به سبب اتفاق حادث شده از لحاظ روحی و جسمی آسیب دیده است لازم است فضایی فیزیکی و خدمتی مناسب به وی ارائه شود تا بیش از پیش آسیب نبیند.

قائم مقام سازمان پزشکی قانونی کل کشور ذات کار پزشکی قانونی را سخت دانست و تاکید کرد نباید محدودیت های اعتباری این سختی را مضاعف کند و مسئولین باید توجه ویژه ای به این مهم داشته باشند .

در پایان این مراسم از زحمات سه ساله دکتر کمالی مدیر پیشین اداره کل پزشکی قانونی کرمانشاه تقدیر و به جای ایشان دکتر خانی سکاندار این سمت در استان شد.