پنجمین جشنواره موالید و مزدوجین خانواده قضایی استان

25 مرداد ماه 1397 - 0 : 13برگزاری پنجمین جشنواره موالید و مزدوجین خانواده قضائی استان کرمانشاه
دکتر عدالت خواه: یکی از تهدیدهای بزرگ برای کشور وجود دانشگاهها بدون کیفیت است
پنجمین جشنواره مولید و مزدوجین دادگستری کل استان کرمانشاه و ادارات تابعه با حضور و سخنرانی رئیس کل دادگستری و رئیس نظارت بر انتخابات استان و اعضا شورای قضائی و معاونین دادگستری برگزار شد.
دکتر عدالت خواه با تبریک پیوند ملکوتی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) و با اشاره به برخی مشکلات ازدواج در جامعه یادآور شد: یکی از مشکلات نبود اولویت بندی در کارها خصوصا در ازدواج است و این امر مقدس به بهانه های مختلف از جمله ادامه تحصیل و مواردی از این دست به تاخیر می افتد و این سبب برخی مشکلات اساسی در زندگی می شود.
ایشان افزود: برخی سوالها وجود دارد که باید به آنها توجه شود اینکه اولویت اشتغال با زنان است یا مردان و یا اینکه محدودیت در اشتغال اگر وجود دارد باید در اختیار آقایان قرار گیرد و آثار و آسیب هایی که برای خانم های شاغل وجود دارد چیست ؟! و مواردی از این دست که باید جامعه به آنها توجه کند.
رئیس کل دادگستری با اشاره به اینکه برخی مشکلات اساسی در مسیر ازدواج جوان ها وجود دارد خاطر نشان ساخت: یکی از تهدیدهای بزرگ برای کشور وجود دانشگاهها بدون کیفیت است که نتیجه این کار بیکاری ، تاخیر در ازدواج و بالا رفتن توقعات در میان جوانها است.
ایشان ادامه داد در کشور ما 2640 دانشگاه وجود دارد و حال آنکه در کشوری مثل چین با آن جمعیت عظیم 2481 دانشگاه و در آلمان 412 و در انگلستان 291 و نیز در هند 1620 دانشگاه وجود دارد.
دکتر عدالت خواه تاکید کرد که فرهنگ غلط و وجود دانشگاههای بی کیفیت عامل اصلی تاخیر در ازدواج جوان ها شده است .
رئیس شورای قضائی استان  گفت رفتن جوان ها به دانشگاه سبب می شود برخی مسائل مهم در زندگی از بین برود از جمله شور و نشاط جوانی ، شانس ازدواج خوب در سنین پایین و مناسب ازدواج ، بر هم خوردن تعادل جمعیت به دلیل ازدواج در سنین بالا و بالا رفتن توقعات در بین جوان ها پس از تحصیل و گذراندن دانشگاه.
وی با اشاره به این که پدر و مادرها لازم نیست در ابتدای زندگی زوجین تمام امکانات را برای آنها فراهم نمایند تاکید کرد: فراهم کردن امکانات کامل در ابتدای زندگی برای فرزندان سبب بروز مشکلاتی در بین آنها می شود چرا که تهیه برخی وسائل توسط خود زوجین پیوند میان آنها را محکم تر می کند چرا که تلاش برای تامین وسائل و رفع نیازها می تواند آنها برای زندگی مشترک بیش از پیش آماده و آنها را به هم نزدیک کند.
دنیال هودرجی معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به تاریخچه برگزاری این مراسم برای پنجمین سال متوالی در دادگستری استان کرمانشاه ، این مهم را از اقدامات برجسته دادگستری استان دانست که سبب الگو برداری کشوری نیز شده است.
معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه با اشاره به روایتی مشهوراز پیامبر (ص) که می فرمایند کسی که ازدواج کند نصف دین و یا تمام دین او کامل شده است  به تفسیری از علامه حسن زاده آملی اشاره کرد که می فرمایند اینکه ازدواج موجب کمال دین می شود این نیست که یک راحتی برای انسان فراهم شود... ازدواج درگیری و تکالیفی برای انسان به همراه دارد که ممکن است انسان را از امور معنوی باز دارد... بنابراین غرض اینکه کمال دین در ازدواج به سبب سختی ایمان بعد از ازدواج است که اگر دین بعد از ازدواج مورد غفلت قرار نگیرد به کمال خود می رسد. چرا که سختی های بعد از ازدواج ممکن است انسان را در مسیر دیگری غیر از مسیر معنوی قرار دهند.
حجت الاسلام و المسلمین مهری رئیس نظارت بر انتخابات استان نیز که به عنوان سخنران اصلی در این مراسم حضور داشت با ابراز خرسندی از برگزاری اینگونه مراسم که به نوعی رنگ معنوی دارد یادآور شد هر بشری سه نوع پدیده را تجربه می کند : تولد ، مرگ و ازدواج.
ایشان افزود پدیده ازدواج به نوعی تشکیل یک واحد اجتماعی کوچک است بنام خانواده که همواره در تعالیم دینی ما مورد تاکید و توجه قرار گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به برخی آیات و روایات در خصوص تشکیل خانواده و ازدواج یادآور شد: از پیامبر (ص) نقل است که می فرمایند در اسلام هیچ بنایی نزد خداوند از ازدواج عزیزتر و محبوب تر نیست و گفته شده است درهای رحمت الهی در چهار زمان و مکان گشوده می شود که یکی از آنها در حین ازدواج است و مواردی از این دست که همه نشان از اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده در متون دینی ما دارد.
حجت الاسلام مهری خاطر نشان ساخت وقتی خداوند در قرآن زن و شوهر را سبب آرامش همدیگر می داند نشان می دهد این امر مقدس چقدر می تواند در آرامش یک جامعه مهم باشد.
ایشان یادآور شد یکی از فرهنگ های غلط در جامعه ما این است که به بهانه های مختلف از جمله تحصیل، امر ازدواج را معطل می کنند . کجای دین و شرع ما گفته است برای ازدواج نیاز به مدرک دانشگاهی است؟! بنابراین شبکه های بیگانه همواره در پی آنند که از شکل گیری بنیان خانواده جلوگیری کنند و با تبلیغات اغواگرانه در درون خانه ها سعی در نابودی کانون خانواده ها دارند. و حال آنکه مغبوض ترین حلال خداوند جدایی زن و مرد است .
وی در ادامه به برخی وظایف زن و مرد از نگاه قرآن اشاره کرد از جمله اینکه از خود و اطرافیان خود مراقبت کنیم و در سوره بقره می فرمایند زن و شوهر لباس همدیگرند یعنی محافظت از یکدیگر به بهترین شکل ممکن تا در مقابل ناملایمات زندگی استوار باشند.
مهری با اشاره به برخی توصیه های آیت الله بهجت (ره) گفت بنا به فرمایش ایشان یکی از عوامل سرپا نگهداشتن بنیان خانواده این است که زن و شوهر به هم عشق بورزند و برای این مهم رفاقت در زندگی مهم است. رفیقی که در فقر و غنای زندگی همدم و همراه باشد.
ایشان تاکید کرد اگر یاد خدا ، نام خدا و حضور خدا در زندگی  پر رنگ شود عشق و رفاقت نیز پدیدار می شود. و به یاد داشته باشیم اگر می خواهیم زندگی با دوام ، آرام و خوشبختی داشته باشیم این درها را بزنیم : در خانه خدا ، در خانه اهل بیت و در خانه پدر و مادر.
لازم به ذکر است این همایش با اجرای موسیقی ، کارگاه برای زوجین و همچنین والدین در خصوص تربیت فرزندان ، ایستگاه نقاشی و نیز اهدا لوح و هدایا به شرکت کنندگان و نیز برخی برنامه دیگر به پایان رسید.