دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه:در نظام ارزشی اسلامی ما پیام رسانی برعهده گرفتن رسالتی زینبی است

22 مرداد ماه 1397 - 0 : 15


دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه:در نظام ارزشی اسلامی ما پیام رسانی برعهده گرفتن رسالتی زینبی است

آیین تجلیل از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار در حضور دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه ، معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه و جمعی از خبرنگاران  در دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار شد.

محمد حسین صادقی در این نشست با اشاره به قداست قلم در نظام دینی یادآور شد: در قرآن به قلم و آنچه با آن می نویسند سوگند یاد شده است و این نشان از اهمیت و قداست قلم در باورهای دینی ماست.

ایشان افزود : پیام‌رسانی در نظام ارزشی اسلامی بر عهده گرفتن رسالتی زینبی است و این جایگاه عظیم آن را نشان می دهد.

دکتر صادقی ادامه داد در یونسکو به نقش رسانه ها در صلح جهانی و تفاهم بین المللی اشاره و تاکید شده است. بنابراین خبرنگاری که بتواند اخبار صحیح ، دقیق و معتبر را مخابره کند جایگاه ویژه ای دارد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه خاطرنشان کرد: خبرنگار باید بتواند تصویر واقعی از آنچه در جامعه اتفاق می‌افتد را منعکس کند و در قانع کردن افکار عمومی در راستای کمک به مدیران قدم بردارد.

وی در ادامه به شاخص‌های یک خبرنگار موفق با استانداردهای اسلامی اشاره کرد و افزود: انگیزه، استعداد، بردباری و صبوری، نگاه دقیق و موشکافانه به موضوعات، اکتفا نکردن به برداشت‌های سطحی، پرهیز از تاثیر احساسات در نشر و تدوین اخبار، سرعت در انتقال اخبار، روحیه مطالبه گرانه ،حق طلبی و حق گویی و تعقیب مطالبات عمومی از جمله آن شاخص‌هاست.

صادقی بر نگاه تحقیقی و پژوهشی به موضوعات توسط رسانه‌ها و پرهیز از نگاه سطحی  تاکید کرد و بیان داشت: رسانه‌ها با شناخت دقیق ازآسیب‌های اجتماعی و ارائه راهکار می‌توانند در کاهش آسیب‌ها موثر واقع شوند  و اگر این مهم به درستی انجام شود وضعیت جامعه بهتر خواهد شد.

مدعی‌العموم کرمانشاه در ادامه با اشاره به خدمات انجام شده در دستگاه قضایی گفت: این زحمات به خاطر پیچیدگی و دقت نظر از اهمیت بالایی برخوردار است که انتظار داریم رسانه‌ها این زحمات را انعکاس دهند.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه اظهار داشت: اگر بتوانیم آموزش‌های حقوقی لازم را از طریق رسانه‌ها به مردم بدهیم و با افرایش آگاهی‌های حقوقی  و ترویج فرهنگ صلح و سازش در بین مردم تلاش کنیم  می توانیم میزان پرونده‌های ورودی به دادگستری را کاهش دهیم و دستگاه قضایی می‌تواند وقت بیشتری را صرف پرونده‌های مهم کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی بیان داشت: جهت سرعت بخشیدن و رسیدگی جدی به این موارد با توجه به ساز و کارهای که وجود دارد، رئیس محترم قوه قضاییه درخواستی را به رهبری معظم ارائه دادند که طی آن رهبری انقلاب اجازه عملی در تسریع رسیدگی به این پرونده های مفاسد اقتصادی را صادر کنند و فعلا در سطح پرونده‌های مهم ملی قابل اجراست و ساز و کار اجرایی آن در استان‌ها منوط به تصمیم و صدور آیین‌نامه است.

دکترصادقی تاکید کرد: آنچه مهم است عزم دستگاه قضایی در مبارزه و مواجهه جدی با مفاسد اقتصادی است و افرادی که به راحتی امنیت اقتصادی جامعه را مورد هجمه قرار می‌دهند و با سودجویی و زیاده‌خواهی وضعیت مردم را با خلل روبه‌رو می‌کنند در هر جایگاه و منصبی که باشند دستگاه قضایی با آنها برخورد قاطع، جدی و پشیمان‌کننده‌ای خواهد داشت.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در خصوص قتل یکی از ورزشکاران کرمانشاه که طی چند روز گذشته رخ داد، بیان داشت: از همان لحظات ابتدایی وقوع این اتفاق شخصا پیگیر ماجرا شدم و می‌توان گفت که این قتل در اثر عدم کنترل هیجان و احساسات صورت گرفته و در حال حاضر درصدد شناسایی افرادی که در طراحی و انجام این قتل نقش داشتند، هستیم.

صادقی در خصوص عدم اطلاع‌رسانی برخی پرونده‌ها و غیر رسانه‌ای بودن آنها اظهار داشت: به سبب محدودیت های قانونی در بسیاری موارد تا صدور حکم قطعی قادر نیستیم آن را انتشار دهیم و فقط مطالبات مردم را اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

ایشان همچنین با اشاره به آغاز رسیدگی به پرونده تخلفات کمیسیون ماده 100 شهرداری کرمانشاه عنوان کرد: علت تاخیر بوجود آمده در روند رسیدگی به این پرونده نیاز به انجام بررسی های لازم و کار کارشناسی و حسابرسی است که زمانبر است.

وی همچنین به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در سطح شهر اشاره کرد و بیان داشت: ارائه مجوز فعالیت در فضای مجازی برای آنها کافی نیست لذا فعالیت آنها در شهر مستلزم و منوط به دریافت مجوز از شهرداری و تاکسیرانی نیز است.

مدعی‌العموم کرمانشاه نسبت به فعالیت برخی سودجویان که ادعای تغییر حکم و ذی نفوذ بودن در دستگاه قضایی را دارند، گفت: دستگاه قضایی صددرصد منطبق با واقع عمل می‌کند و دارای یک سیستم نظارتی داخلی است و اگر کسی این ادعا را داشت می‌توانید آنرا به حفاظت و اطلاعات دادگستری معرفی کنید.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در خصوص آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه تصریح کرد: در حال حاضر مبالغی که در اختیار دستگاه قضایی است آماده واریز است و به زودی نحوه واریز اطلاع رسانی خواهد شد.

وی بیان داشت: در خصوص پرونده کودکی که در چم بشیر غرق شد کیفر خواست پرونده آماده ارسال به دادگاه است و در این راستا ۲ دستگاه مقصر شناخته شده است.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه افزود: برای نخاله هایی که در ورودی و خروجی شهرها ریخته شده متاسفانه تا کنون شهرداری محلی را برای آنها مشخص نکرده و در این زمینه مشکلاتی را دارد که ما نیز از آنها درخواست کردیم تا سریعتر به این مشکل رسیدگی شود.

معاون فرهنگی دادگستری: به فرموده مقام معظم رهبری خبرنگارن افسران جبهه جنگ نرم هستند

دانیال هودرجی معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه نیز با تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه ، عرصه خبر را عرصه خطیری دانست و خاطر نشان ساخت: به فرموده رهبری معظم انقلاب خبرنگاران افسران جبهه جنگ نرم هستند. در واقع می توان آنها را در معرکه الجدال حق و باطل تصور کرد.

معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه با اشاره به نقد رسانه ها و  گستردگی حوزه آن یادآور شد دامنه نقد بسته نیست اما نقد، تشخیص سره از ناسره و بیان نقاط ضعف و قوت است نه اینکه صرفا به نقاط ضعف اشاره شود. بنابراین نقد عالمانه می تواند در روند روبه رشد موثر باشد.

ایشان یادآور شد به دلیل تخصصی بودن مسائل حقوقی و عدم آگاهی برخی از خبرنگاران به علم حقوق گاهی با برخی کاستی ها در این حوزه مواجهه ایم که جا دارد این نقیصه برطرف شود و برای این موضوع آماده ایم تا با همکاری کارشناسان محترم در دادگستری کارگاههای آموزشی برای خبرنگاران برگزار کنیم.

در ادامه از خبرنگاران خبرگزاری ها و نشریات مختلف به مناسبت روز خبرنگار تجلیل بعمل آمد.