برگزاری اولین همایش " صهبای عدالت " با حضور مقامات ارشد استان به مناسبت هفته قوه قضائیه

3 تير ماه 1397 - 0 : 8


برگزاری  اولین همایش " صهبای عدالت " با حضور مقامات ارشد استان به مناسبت هفته قوه قضائیه

اولین همایش صهبای عدالت به مناسبت هفته قوه قضائیه با حضور مقامات ارشد استان از جمله استاندار ، اعضای شورای تامین و اداری و اعضای شورای قضائی استان و جمعی از قضات و کارکنان دادگستری و ادارات تابعه با سخنرانی رئیس کل دادگستری در سالن انتظار برگزار شد.

دکتر عدالت خواه ضمن خیر مقدم  گفت: طی سال گذشته 300 هزار پرونده در دستگاه قضایی استان مورد رسیدگی قرار گرفته است.

 دکتر محمدرضا عدالتخواه بابیان اینکه شهید بهشتی به گردن انقلاب ما حق دارد و بخشی از انقلاب مدیون ایشان است، اظهار کرد: شهید بهشتی الگوی قانونمندی، نظم، تدبیر امور و بینش صحیح در دشمن شناسی بود.

ایشان در ادامه به تشریح عملکرد دستگاه قضایی استان در سال گذشته پرداخت و  با بیان اینکه طی سال گذشته 300 هزار پرونده در استان مورد رسیدگی قرار گرفته، گفت: خوشبختانه تعداد پرونده های ورودی کیفری که معیار وضعیت یک جامعه است در استان از 117 هزار پرونده به 76 هزار پرونده کاهش یافته است.

عالی ترین مقام قضائی استان به رتبه اول دستگاه قضایی کرمانشاه در بحث مجازات جایگزین حبس در کشور اشاره کرد و گفت: از این طریق 400 هزار ساعت خدمات عمومی عامه المنفعه رایگان انجام شده است و این مربوط به جرائم خرد و غیر خشن می باشد که از ورود افراد به زندان جلوگیری می کند.

رئیس کل دادگتری همچنین بااشاره به شدت برخورد دستگاه قضایی استان با مرتکبین جرائم خشن، عنوان کرد: در زمینه جرائم خشن علاوه بر برخوردهای قاطع، اجرای مجازات ها در کمترین زمان انجام شده، بطوریکه دیگر شاهد وقوع چنین شرارت هایی در سطح استان نیستیم، چراکه اینگونه افراد می دانند اگر دست به سلاح ببرند در کمترین زمان ممکن اشد مجازات را برای آنها اجرا می کنیم.

رئیس شورای قضائی استان اضافه کرد: همچنین ستاد تالیف قلوب دستگاه قضایی استان که متشکل از روحانیون، ریش سفیدان، اعضای شورای حل اختلاف و دیگر نیروهای مردمی و دلسوز است تاکنون موفق به انجام 80 فقره سازش بین خانواده های مقتولین و قاتلین شده است.

دکتر عدالتخواه تاکید کرد: دستگاه قضایی استان علاوه بر تلاش برای ایجاد سازش در پرونده های قتل، زمینه ایجاد امنیت برای خانواده های قاتلین را نیز فراهم می کند.

ایشان در بحث سلامت اداری استان نیز یادآور شد: اگر می خواهیم در سازمان ها و ادارات جرم نباشد مدیران ادارات باید حساس باشند، نظارت کنند و در صورت وقوع جرم آن را اعلام کنند.

رئیس کل دادگستری استان متذکرشد: البته پیش از اعلام هر جرمی در ادارات مدیران باید منافذ وقوع جرم را ببندند.

ایشان با بیان اینکه یک مدیر باید مدیری اخلاقی، پاک دست و دارای وجدان کاری باشد، گفت: اشرافی گری از مهلکات نظام جمهوری اسلامی است و اگر مسئولی روحیه اشرافی گری داشته باشد نمی تواند در مقابل فساد بایستد.

عدالتخواه سرمنشا بسیاری از مفاسد اقتصادی را روحیه اشرافی گری عنوان کرد و یادآورشد: اگر قبح تجمل گرایی نزد  مسئولین شکسته شود به عنوان یک گفتمان در سطح جامعه سرایت می کند.