دکتر عدالت خواه: شهید بهشتی مدیری مدبر برای کل کشور بود

1 تير ماه 1397 - 0 : 16


دکتر عدالت خواه: شهید بهشتی مدیری مدبر برای کل کشور بود

به مناسبت هفته قوه قضائیه رئیس کل دادگستری سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته کرمانشاه بود.

دکتر عدالت خواه با تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی به عنوان معمار دستگاه قضائی و یاران ایشان ، هفته قوه قضائیه را فرصت مغتنمی برای ارائه گزارش عملکرد دستگاه قضائی به مردم دانست و یادآور شد مجموعه دستگاه قضائی تنها در دادگستری و دادگاهها خلاصه نمی شود بلکه شش سازمان و اداره دیگر را نیز شامل می شود که عبارتند از ، سازمان قضائی نیروهای مسلح ، بازرسی ، پزشکی قانونی ، ثبت اسناد و املاک ،  زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی و تعزیرات حکومتی که سازمان اخیر اگرچه وابسته به وزارت دادگستری است اما یکی از اعضای شورای قضائی است که همه این ادارات و سازمانها حجم زیادی از فعالیت ها را برعهده دارند.

تقویت بنیان های دینی سبب کاهش ورودی پرونده ها  به دادگستری می شود

وی در ادامه با اشاره به مشقات و سختی های کار قضاوت و اینکه قاضی فرد ناآگاهی است که در بین دو نفر آگاه به موضوع که شاکی و متهم هستند باید قضاوت کنند خاطرنشان ساخت: متاسفانه گاهی به دلیل فاصله گرفتن از اخلاقیات طرفین دعوا برای اثبات حقانیت خویش به دروغ متوسل می شوند بنابراین اگر در جامعه بنیان های دینی تقویت شوند آثار مستقیم آن به اینجا ختم می شود که ورودی پرونده ها به دادگستری کم می شود.

در معاملات خود حتما سند رسمی تنظیم کنید

ایشان با اشاره به اینکه قاضی بر اساس مستندات و ادله حکم صادر می کند و اشاره به مراحل ثبوت و اثبات در کار قضائی تصریح کرد:مثلاً اگر شما ده میلیون از شخصی طلب داشته باشید در عالم واقع در حالت ثبوت است یعنی واقعیت همین است اما تا اثباتش نکنید و روشنش نکنید این حق در حالت ثبوت می ماند. در عالم واقعیت این حق است و تا ثابت و روشنش نکنید این حق می مانددر عالم ثبوت ممکن است واقعیت داشته باشد یا نداشته باشد ولی در عالم اثبات نیاز دارد که شما روشنش کنید مشخص کنید بنابراین اثبات یعنی مشخص کردن، ثابت کردن. لذا تا جایی که می توانید بر اساس قوانین و مستندات اقامه دعوی کنید و مخصوصا در معاملات حتما سند رسمی تنظیم کنید تا به راحتی حق خود را اثبات کنید.

مردم در اختلافات در جهت مصالحه ورود پیدا کنند

دکتر عدالت خواه در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تمامی افراد جامعه سعی کنند در اختلافات در جهت مصالحه ورود پیدا کنند گفت: هدف اصلی دستگاه قضائی احقاق حق و اجرای عدالت است اما در این میان مردم نیز حساس باشند و در اختلافات در جهت مصالحه بین افراد ورود پیدا کنند و تا جایی که ممکن است از کشاندن پرونده ها به دادگستری خودداری کنند تا قوه قضائیه به کارهای مهمتر بپردازد .

کاهش ورودی پرونده های کیفری در دادگستری کرمانشاه

رئیس کل دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود اشاراتی به توفیقات حاصله دستگاه قضائی استان کرمانشاه داشت و یادآور شد: خوشبختانه سال 96 سال کاهش ورودی پرونده های کیفری به دادگستری بوده است و ارگ مقایسه ای نسبت به سنوات گذشته از جمله سال 93 که بنده این مسئولیت را در دادگستری برعهده گرفته ام ، ورودی پرونده های کیفری در سال 93 به دادسراهای استان که حدود 117 هزار فقره بوده است در سال 96 به چیزی حدود 76 هزار فقره کاهش پیدا کده است و این موفقیت بزرگی است که علی رغم نرم افزایش کشوری در پرونده های کیفری ، استان کرمانشاه نه تنها افزایش نداشته است بلکه 4 درصد کاهش پرونده کیفری داشته است.

رتبه نخست دادگستری کرمانشاه در استفاده از مجازات های جایگزین حبس

ایشان افزود استان کرمانشاه رتبه نخست کشوری در مجازات های جایگزین حبس داشته است به این معنی که در جرائم خرد و غیر عمد افرادی به جای زندانی شدن خدمات عام المنفعه رایگان انجام می دهند که احکام صادره حدود 400 هزار نفر ساعت بوده است.

موفقیت شوراهای حل اختلاف در رسیدگی به پرونده ها

عالی ترین مقام قضائی استان در ادامه ضمن تقدیر از فعالیت شوراهای حل اختلاف و ریش سفیدان بزرگان در امر مصالحه و سازش بین مردم گفت در شوراهای حل اختلاف در سال 96 حدود 81887 فقره پرونده رسیدگی شده است که موفقیت های خوبی در جهت صلح و سازش حاصل شده است تا جایی که در ستاد تالیف قلوب این شورا 80 فقره پرونده قتل به سازش منتهی شده است.

مجرم در درون خودش باید احساس پشیمانی کند

دکتر عدالت خواه یادآور شد که مجرم در درجه اول باید در درون خودش احساس پشیمانی کند و جامعه نیز در مقام امر به معروف و نهی از منکر باید او را به اشتباه خود واقف کنند و چنانچه کسی دوران محکومیت خود را به پایان برد نباید آن را از جامعه طرد کرد بلکه با رفتار ملاطفت آمیز او را در آغوش جامعه جای داد.

موفقیت سازمان ها و ادارت تابعه بر اساس آمار عملکرد

رئیس شورای قضائی استان در ادامه سخنان خود به برخی آمارها و موفقیت های ادارات و سازمان های تابعه اشاره کرد و ضمن تشکر از تلاش های همه این عزیزان ، موفقیت های آنها را چشمگیر دانست و توفیقات حاصله را مرهون خدمات و زحمات پرسنل خدوم این سازمان ها دانست.

شهید بهشتی مدیری مدبر و استکبار ستیز برای کل کشور

دکتر عدالت خواه در پایان سخنان خود با اشاره به شخصیت بزرگ شهید بهشتی معمار دستگاه قضائی که این هفته به مناسبت شهادت ایشان و یارانش به نام هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است گفت: شهید بهشتی نه تنها برای دستگاه قضائی بلکه برای کل کشور مدیری مدبر بود و روحیه ای انقلابی و استکبار ستیزی بسیار بالایی داشت.

رئیس کل دادگستری با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه آل عمران که مومنین را به دوستی با هم کیشان خود توصیه می کند خاطر نشان ساخت اگر لابه لای سخنان استکبار جهانی دقت کنید چیزی جز کینه توزی نمی بینید. شهید بهشتی همه اینها را میدید و روحیه استکبار ستیزی ایشان از همین جا ناشی می شد تا جایی که فرمود آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

لازم به ذکر است به مناسبت اولین روز از هفته قوه قضائیه جمع کثیری از کارکنان دادگستری و سازمانهای تابعه در نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شرکت کردند.