دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه: برخورد با مزاحمت های خیابانی،آلودگی صوتی،حرکات غیرمتعارف وناهنجار در پایان سال تشدید می شود

22 اسفند ماه 1396 - 0 : 8


دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه:

برخورد با مزاحمت های خیابانی،آلودگی صوتی،حرکات غیرمتعارف وناهنجار در پایان سال تشدید می شود

به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه، دکتر محمدحسین صادقی در اخرین نشست خبری سال 96، با بیان اینکه در روزهای پایانی سال جنب و جوش و تردد مردم  در مراکز خرید بسیار زیادتر از وضعیت  همیشگی است، اظهار کرد: هر جا تجمع وتراکم جمعیت بیشتر باشد بستر وقوع جرم هم ممکن است فراهم شود .

وی ادامه داد: لذا تدابیری اتخاذ شده که با هماهنگی ضابطین عام و خاص پوشش  انتظامی مناسبی در سطح شهر و خصوصا مراکز خرید ایجاد شود تا علاوه بر تسهیل در رفت و آمد مردم، وروان سازی آن زمینه های شکل گیری رفتارهای مجرمانه وفرصت ارتکاب جرم کاهش یابد .

دادستان کرمانشاه بر لزوم همکاری مردم با پلیسبه منظور برقراری نظم ترافیکی تاکید کرد و افزود: شهروندان باتوجه به کمبود پارکینگ در سطح شهر حتی الامکان از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد استفاده کنند .

وی همچنین به موضوع چهارشنبه آخر سال پرداخت و گفت:حسب اعلام وزارت بهداشت سال گذشته 16مورد فوت،  500 فقره مصدومیت و 30  فقره معلولیت در سطح کشور داشتیم که از این تعداد 117 مورد از مصدومیت ها مربوط به استان کرمانشاه بوده است 

صادقی گفت  حسب همین گزارش بیشترین سوانح مربوط به چهارشنبه آخر سال کشور  ددسال پیش مربوط به استان های غربی اعلام بوده وی افزود: باتوجه به اینکه 80 درصد از سوانح واقع شده مجنی علیه  نوجوانان پسر بوده اند ضرورت دارد خانواده ها در این روز فرزندان نوجوان خود را تنها نگذارند زیرا روحیه کنجکاوی و همنشینی با همسالان می تواند زمینه بروز رفتارهاب مخاطره آمیز را برای آنان فراهم کند.

مدعی العموم کرمانشاه با بیان اینکه یک چهارم آسیب دیدگان حادثه چهارشنبه آخر سال در سال گذشته عابرین و رهگذران بوده اند، اضافه کرد: برای جلوگیری از وقوع حوادث تلخ و افزایش ایمنی جامعه در این روز باید "فرهنگ" شادی وهیجان بدون رفتار پرخطر را ترویج نمود.

وی با اشاره به اینکه نشاط و شادمانی هیچ ملازمه ای با برهم زدن آرامش دیگران ندارد، عنوان کرد: می شود درفضایی ایمن به شادی پرداخت. همچنین اهتمام دستگاه قضایی برخورد جدی و بدون مسامحه با قانون شکنان، فروشندگان و استفاده کنندگان از مواد محترقه و منفجره غیرمتعارف و غیراستاندارد است.

دادستان عمومی و انقلاب استان تاکید کرد: پلیس نظارت بر اماکن عمومی استان نسبت به پلمپ واحدهای صنفی عرضه کننده و فروشنده مواد محترقه حسب تکالیف قانونی وتعالیم داده شده اقدام خواهند نمود و مردم نیز اگر اطلاعاتی  درخصوص شناسایی مکان های موصوف دارند مراتب را گزارش کنند.

وی تاکید کرد: پلیس استان نیز در همین ایام با کشف بیش از 5 میلیون عدد مواد محترقه و 63 کیلوگرم اکلیل ،سرنج در بحث مقابله اقدام نموده است.

صادقی همچنین متذکرشد: گردانندگان وبگاه ها، صفحه ها و کانال های شبکه های اجتماعی که اقدام به آموزش ساخت مواد محترقه می کنند فعالیت آنان توسط پلیس فتا رصد می شود.

وی از تشدید برخورد با مزاحمت های خیابانی پایان سال در استان خبرداد و همچنین به حادثه قمه کشی در پاساژ ارگ کرمانشاه اشاره کرد و گفت: این افراد باید تاوان سختی را بابت رفتار ناستوده خود بپردازند، متهمان شناسایی شده اند و پلیس به جد در تعقیب آنان است. امر دستگیری،تعقیب کیفری این افراد بصورت ویژه  تاحصول نتیجه در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه فضای مجازی جای کری خوانی و قدرت نمایی نیست، گفت: کرمانشاه دارای پیشینه ی سترگ فرهنگی است  وساحت آن از اقدامات جاهلانه معدود افرادی که رفتارهای نابخردانه خود را درفضای مجازی منتشر می کنند مبرا است

مدعی العموم کرمانشاه از جوانان استان خواست از باز نشر ویدئو قدرت نمایی چنین افرادی در فضای مجازی جلوگیری و از آن ها تقلید و استقبال نکنند. 

صادقی همچنین با بیان اینکه درصورت مشاهده مزاحمت، آلودگی صوتی و کشف حجاب وسائل نقلیه برخورد جدی و بدون اغماض با آنان صورت می گیرد، افزود: اگر خودرویی نظم و امنیت جامعه را برهم بزند امکان توقیف آنان تا پس از تعطیلات وجود دارد.

مدعی العموم کرمانشاه ضمن اشاره به آشوب های خیابانی دی ماه امسال، با بیان اینکه آشوب های خیابانی حوادث تلخی بود که خسارت هایی برای جامعه برجای گذاشت، تاکید کرد: بخشی از نارضایتی ها در بستر عدم تحقق خواسته های مردم در حوزه اقتصادی بود امابه سرعت به سمت رفتارهای ساختارشکنانه هدایت شد .لیکن  با اهتمام دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی به خوبی مدیریت شد.

وی ادامه داد: تعداد پرونده هایی قضایی که در این رابطه در استان شکل گرفت زیاد نبود و عمده  ی کسانی که دستگیر شدند از روی ناآگاهی وارد شده بودند. که بااخذ تعهد به خانواده هایشان سپرده شدند.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه به تاکیدات مقام معظم رهبری و روسای قوای سه گانه مبنی بر تلاش در راستای تحقق خواسته های  مردم توسط مسئولان اشاره کرد و گفت: ناکافی بودن تلاش ها  نباید دستاویز ی شود تا عده ای با ایجاد اغتشاش واشوب امنیت را خدشه دار کنند.

 وی تصریح کرد: قرارنهایی برای 43 نفر از عاملان این آشوب های خیابانی صادر وپرونده جهت رسیدگی به دادگاه ارسال شده است.

صادقی به تحلیل این وقایع پرداخت و با بیان اینکه اکثر دستگیر شدگان در سنین 18 تا 25 سال قرار داشتند، افزود: تاثیر پذیری این افراد به حسب شرایط سنی از فضای مجازی زیاد بوده است. و ویژگی شاخص آنها  رفتار هیجانی و احساسی به جای کنش منطقی است.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه سطح تحصیلات بیشتر دستگیرشدگان دیپلم و زیردیپلم است و تعداد افراد تحصیلکرده و دانشجو در میان این افراد اندک است.

وی با تاکید بر اینکه درحال حاضر هیچ کدام از دستگیر شدگان در بازداشت بسر نمی برند،وی یادآورشد: تعداد زنان دستگیر شده بسیار کم است. بعلاوه  بیشتر افراد دستگیر شده ازحیث پراکنش جغرافیای محل سکونت؛ ساکن مناطق حاشیه نشین شهر کرمانشاه هستند

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع وضعیت زلزله زدگان پرداخت و تاکید کرد: با نزدیک شدن به فصل گرما نوع نیازمندی ها  تغییر می یابد  و نگرانی هایی از حیث تهدیدات بهداشتی و سلامت ساکنان وجود دارد.

دادستان عمومی و انقلاب استان از دستگاه های مربوطه خواست تا عوامل محیطی تهدید کننده سلامت در این مناطق کنترل شوند. ضرورت دارد روند باز سازی با سرعت بیشتری دنبال شود.

مدعی العموم کرمانشاه همچنین به قانون جدید ممنوعیت ،حمل، نگهداری و استفاده از قمه، قداره،شمشیر، پنجه بوکس  اشاره کرد و گفت: در این خصوص بنر هایی جهت اطلاع رسانی در سطح شهر نصب شده .لازم است این ممنوعیت  قانونی مورد توجه باشد.

وی متذکرشد: دارندگان سلاح های غیر مجاز شکاری نیز برای اخذ مجوز اقدام کنند وبرای این منظور سلاح خود را به واحدهای انتظامی محل تحویل نمایند تا امکان بهره مندی از تاسیسات ارفاقی وحتی معافیت از کیفر حسب مورد برای آنها فراهم شود .دارندگان سلاح های جنگی غیرمجازنیز به همین ترتیب عمل نمایند در غیر اینصورت با توجه سیاست مواجهه ی قاونی بدون مسامحه باید منتظرواکنش کیفری سخت باشند..علاوه بر سلاح،  نگهداری افشانه و شوکر بدون اخذ مجوز جرم محسوب می شود.

وی از دستگیری یک باند سوء استفاده مالی در کرمانشاه خبرداد و گفت: اقدامات این افراد باعث تضییع حقوق دولتی شده است.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از صدور دستورالعمل ویژه نوروزی برای دستگاه های استان خبرداد و توصیه هایی نیز به مردم استان داشت. 

وی تاکید کرد:  عدم افشاء زمان مسافرت ، نگهداری اشیاء قیمتی در صندوق امانات بانک ها، نصب سیستم هشدار دهنده ودوربین در منازل ومغازه ها و لزوم رعابت احتیاطومقررات راهنمایی ورانندگی در سفر از جمله نکاتی است که مردم برای نوروز موردتوجه قرار دهند. علاوه براین دستگاه هایی چون تعزیرات حکومتی بر قیمت کالاها و رعایت حقوق مصرف کنندگان نظارت نمایند..دانشگاه علوم پزشکی نیز از مراکز عرضه موادغذایی و مکان هایی که محل حضور میهمانان نوروزی است پایش مستمر بهداشتی با استقرار پایگاه  انجام دهند. 

صادقی در خصوص پرونده قتل در آرمستان کرمانشاه عنوان کرد: چند نفر در بازداشت هستند و تلاش برای دستگیری متهمان که هویت آنان شناسایی شده ادامه دارد.

وی همچنین به پرونده سوء استفاده مالی در کمیسیون ماده صد شهرداری اشاره کرد و افزود: این پرونده هنوز تحقیقات ان خاتمه نیافته  وبه مرحله صدور قرار نهایی نرسیده است. ‌

دادستان کرمانشاه همچنین با بیان اینکه برای نوروز امسال کشیک عادی در دو شیفت در دادسرا مستقر است، گفت:کشیک ویژه نیز خدمات لازم را به مسافرین نوروزی خواهد داد.

وی در پایان تعداد پرونده های ورودی به دادسرا را در سالجاری کمتر از 30 هزار پرونده اعلام کردو افزود: این تعداد در مقایسه یا سال گذشته کاهش قابل توجه دارد.