رئیس کل دادگستری: از امروز مانند بزرگترها به حساب می آیید/ معاون فرهنگی دادگستری: امروز مهمترین روز زندگی شماست

21 اسفند ماه 1396 - 0 : 13


 

رئیس کل دادگستری: از امروز مانند بزرگترها به حساب می آیید

معاون فرهنگی دادگستری: امروز مهمترین روز زندگی شماست

سومین جشنواره رویش رستگاری که به منظور برپایی جشن تکلیف برای فرزندان همکاران برگزار می شود، با حضور همکاران،  فرزندان ایشان و سخنرانی رئیس کل دادگستری انجام شد.

دکتر عدالت خواه با بیان این نکته که آغاز جشن تکلیف مصادف است با این مهم که شما از این به بعد همانند بزرگترها در انجام کارها و تکالیف به حساب می آیید یادآور شد: خداوند تا سن خاصی اعمال شما را ثبت و ضبط نمی کند اما در یک مقطع خاص به فرشتگان خود دستور می دهد تمامی اعمال و کارهای شما را ثبت کنند. ما یَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلاّ لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ انسان هیچ سخنى را بر زبان نمی‌آورد مگر این‌که همان دم، فرشته‌اى مراقب و آماده براى انجام مأموریت (و ضبط آن) است.

ایشان ادامه داد البته خداوند به سبب لطفش به بندگان، فرشتگان را امر می کنند برای ثبت اعمال او تا شب صبر کنند که اگر چنانچه بنده ای از کار بد خود پشیمان شد و توبه کرد آن را به حساب نیاورند و ثبت نکنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه توصیه کرد که همه خصوصا مکلفین همواره در همه کارها مراقبت نمایند و این کلمه را از هم اکنون به خاطر بسپارند و در تمامی اعمال ، رفتار ، گفتار ، انتخاب دوستان و ... مراقبت را فراموش نکنند تا دچار لغزش و گناه نشوند.

دکتر عدالت خواه با برشمردن احکام دینی اعم از واجب ، حرام ، مکروه ، مستحب و مباح با یادآوری این نکته که سعی کنید از همین دوران انس با قرآن و نماز داشته باشید چرا که شالوده شخصیت و زندگی شما را تشکیل می دهد گفت: تا به چیزی علم ندارید اظهار نظر نکنید و نیز آنرا تکذیب ننمایید و علاوه بر تعالیم دینی آنچه باید شما یاد بگیرد و به آن اهتمام ورزید آداب معاشرت و نوع برخورد خوب با دیگران است.

در ادامه این مراسم دانیال هودرجی معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه نیز با بیان این که جشن تکلیف مهمترین روز زندگی هر شخصی است و گریز به آیه 72 سوره مبارکه احزاب که می فرماید: اِنّا عَرَضنا الاَمانَةَ علی السَّمواتِ و الارْضِ و الجبالِ فَاَبَیْنَ اَنْ یَحْمِلْنَها وَ اَشْفَقْنَ مِنها وَ حَمَلَها الاِنسانُ اِنَّهُ کانَ ظلُوما جَهولاً؛ بی گمان، ما امانت (تکلیف) را بر آسمان ها و زمین و کوه ها عرضه داشتیم، اما آن ها از برداشتن آن سر باز زدند و از آن ترسیدند و انسانْ آن را به دوش کشید، راستی که او بسیار بیداد پیشه و نادان است یادآور شد: امانتی که در اینجا بیان شده است همان تکالیفی است که به سبب برخورداری انسان از عقل و علم و اختیار و ... می بایست به آن عمل کند و از دیگر موجودات ساقط شده است.

وی ادامه داد : کلمه ظلُوما جَهولاً که در آخر آیه آمده است و به انسان اشاره دارد در واقع کنایتی است به این که اگر انسان اعمال و تکالیف خود را انجام ندهد دچار ستم و گمراهی می شود. در واقع توانایی خوب بودن ، عاقل بودن ، عالم بودن و ... که خداوند متعال فقط به انسان عنایت کرده است اگر انسان قدرشناس این توانایی ها و استعدادها نباشد به موجودی ستمگر و گمراه تبدیل می شود.

اهدا لوح و بسته فرهنگی به شرکت کنندگان پایان بخش مراسم جشن تکلیف سال 1396 در دادگستری کل استان کرمانشاه بود.