ابلاغ و اعلام رسمی رای پرونده موسوم به مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان؛حبس و رد مال برای تمامی شکات

14 اسفند ماه 1396 - 0 : 15


ابلاغ و اعلام رسمی رای پرونده موسوم به مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان؛حبس و رد مال برای تمامی شکات

سخنگوی پرونده موسوم به" مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان" از ابلاغ رای این پرونده به متهم و شکات و وکلای آنان خبر داد.
دانیال هودرجی معاون رئیس کل دادگستری و سخنگوی پرونده موسوم به مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان  در جمع خبرنگاران با اشاره به روند شکل گیری و رسیدگی به این پرونده ، رسیدگی به آن را خاص و ویژه عنوان کرد و گفت:
تمامی مراحل رسیدگی به این پرونده از روز شکل گیری تا رسیدگی و ثبت شکایت گرفته تا مرحله تحقیقات‌، صدور کیفرخواست و برگزاری دادگاه این پرونده همگی به شکل فوق‌العاده و خارج از وقت معمول دادرسی انجام شده است

ایشان ادامه داد پس از حدود 15 ماه، کیفر خواست صادر و به دادگاه برای رسیدگی ارجاع داده شد و دادگاه متهم در روز 23 بهمن ماه سال جاری آغاز و سه روز به طول انجامید و طبق قانون دادگاه 7 روز پس از آن برای صدور رای و 3 روز برای انشاء رای زمان لازم دارد که این مهم علی رغم حجم وسیع پرونده با 13 هزار شاکی در موعد مقرر انجام و رای بدوی صادر شد.

سخنگوی این پرونده با اشاره به اینکه در سیستم ابلاغ الکترونیک پیش بینی لازم برای ابلاغ این حجم پرونده نشده بود و با رایزنی هایی که با مرکز آمار قوه قضائیه صورت گرفت این مشکل مرتفع و امروز رای به متهم ابلاغ شد و اگر این پرونده به شیوه سنتی می خواست ابلاغ شود باید 910 هزار برگه مبادله می شد.

ایشان افزود: اکنون رای دادگاه صادر و به متهم ابلاغ شده و وکلای شکات پرونده می توانند با مراجعه به دفتر شعبه، رای این پرونده را در قالب لوح فشرده دریافت کنند.
وی افزود: همچنین در ورودی دادگستری نیز مکانی در نظر گرفته شده و شکات پرونده می توانند با مراجعه به این مکان از رای صادره مطلع شوند.
هودرجی با بیان اینکه این رای قطعی نیست، گفت: متهم از امروز(14 اسفند) 20 روز فرصت دارد به رای اعتراض کند که در صورت اعتراض متهم، در دیوان عالی کشور به آن رسیدگی می شود. که البته با رایزنی های صورت گرفته همین اهتمامی که در دستگاه قضائی استان وجود داشت در دیوان نیز وجود دارد که در وقت فوق العاده به آن رسیدگی کنند و فکر می کنم اگر به صورت فوق العاده به پرونده رسیدگی شود، ظرف یک تا دو ماه آینده رای قطعی شود.
وی با اعلام اینکه تا قبل از قطعی شدن حکم امکان پرداخت هیچ پولی به مالباختگان نیست، گفت: پس از قطعی شدن حکم در خصوص نحوه پرداخت پول به سپرده گذاران تصمیم گیری می شود و براساس دارایی های
  متهم و به تناسب بین  مالباختگان پرداخت صورت می گیرد.
معاون رئیس کل دادگستری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بخشی از اموال متهم پرونده به فروش رفته و وجوه حاصله در حساب خاصی واریز شده، گفت: اکنون نیز هیاتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای قیمت گذاری و خرید بخشی از اموال متهم مامور شده اند.
هودرجی با بیان اینکه اموال بدست آمده از متهم کفاف پرداخت سرمایه مالباختگان را نمی دهد، گفت: بدنبال آنیم تا اموال باقی مانده به بالاترین قیمت به فروش برسد تا پرداختی بیشتری به مالباختگان صورت بگیرد.
وی گفت: رایزنی های فراوانی در سطوح مسئولین کشوری در خصوص این پرونده صورت گرفته و امیدواریم این تلاش ها به نتیجه برسد و مردم بتوانند به بخش بیشترسی از سرمایه خود برسند که جا دارد از اهتمام رئیس جمهور محترم ، ریاست محترم قوه قضائیه ، رئیس کل محترم دادگستری استان ، استاندار محترم و نمایندگاه محترم مردم در مجلس شورای اسلامی که دغدغه کار دارند ، تشکر کنم.

  در ادامه کرمی مستشار دادگاه ویژه این پرونده نیز گفت: این پرونده سه متهم با اتهامات متفاوت داشت که متهم ردیف اول به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری مشدد و پولشویی محاکمه شد که از باب پولشویی تبرئه و از باب اخلال در نظام اقتصادی کشور و کلاهبرداری به حبس و رد مال، محکوم شد.
وی افزود: متهمین ردیف دوم و سوم پرونده نیز که به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی محاکمه شدند، تبرئه شدند.
کرمی به اظهارات متهم ردیف اول پرونده در دادگاه مبنی بر اینکه بیش از سپرده های مردم پول و شمش طلا دارد اشاره کرد و گفت: متهم در جریان دادگاه از حیث استدلال منطقی کم آورد و با این حرف ها سعی در اخلال در نظم دادگاه و تحریک مردم داشت.
وی گفت: هم اکنون متهم ردیف اول پرونده با قرار وثیقه در بازداشت به سر می برد.