تشریح آخرین وضعیت پرونده مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان توسط دادستان استان

6 دي ماه 1396 - 0 : 14


تشریح آخرین وضعیت پرونده مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان توسط دادستان استان

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با اشاره به ثبت شکایت بیش از یازده هزار مالباخته پرونده «گلیم و گبه» گفت: این پرونده در مرحله دادرسی است.

دکتر محمدحسین صادقی در نشست خبری که با محوریت تشریح آخرین جزئیات رسیدگی به پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان برگزار شد، با بیان اینکه این پرونده با 122 هزار صفحه در 48 مجلد در آذرماه با کیفرخواست از دادسرا به دادگاه ارسال شد،اظهارداشت: در مرحله دادرسی هیأتی بصورت فوق العاده کار دادرسی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: در این مرحله، استماع دفاعیات متهم با حضور وکلا مالباختگان و  ارزیابی ادله انجام می گیرد. و پس از پایان دادرسی رای صادر خواهد شد.

دکتر صادقی از تعیین سه عنوان مجرمانه؛ اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری و پولشویی در این کیفرخواست خبرداد و گفت: اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق وجوه کلان بصورت قبول سپرده از اشخاص که موجب حیف و میل اموال مردم شده، عنوان اصلی جرم متهم است.

ایشان با بیان اینکه متهم از طریق تبلیغات اغواکننده و امیدوار نمودن مردم به دریافت سودهایی که قابلیت تحقق ندارند اقدام به کلاهبرداری کرده است، افزود: در عنوان مجرمانه"پولشویی" برای سه نفر تعیین کیفر شده که علاوه بر متهم اصلی دونفر دیگر نیز به عنوان معاونت در جرم حضور دارند.

وی از ثبت شکایت یازده هزار و 616 مالباخته این پرونده در دادسرا خبرداد و تصریح داشت: تمام اقداماتی که در این پرونده طی مراحل دادرسی انجام می گیرد از طریق پیامک به مالباختگان ابلاغ می شود، لذا نیازی به حضور مالباختگان در دادگاه نیست.

مدعی العموم کرمانشاه ادامه داد: آن دسته از  مالباختگانی که نتوانسته اند در فرصت مقرر شکایت خود را در سامانه ثبت کنند، در زمانی که بعدا اعلام خواهد شد می توانند نسبت به این امر اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه خاطرنشان ساخت: دادستانی از دادگاه برای متهم اشد مجازات، تعیین مجازات تکمیلی، الزام به ردمال و جبران خسارت مالباختگان درخواست کرده است.

وی تاکید کرد: مقصرپنداشتن دستگاه قضایی در شکل گیری این پرونده منصفانه نیست، زیرا دستگاه قضایی از هیچ تلاشی در این  پرونده فروگذار نکرده است.

دکتر صادقی یادآور شد :دستگاه قضایی در سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان کم کاری نکرده است وسرمایه گذاران تصور نکنند که تمام وجوه سپرده شده به متهم به صورت نقد ضبط شده و الان در اختیار دادگستری است.ما آمادگی داریم تا با اجازه دادگاه بخشی از اموال پرونده گلیم و گبه را میان مالباختگان تقسیم کنیم.

دکتر صادقی طولانی شدن فرآیند رسیدگی به پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان را ناشی از عواملی مانند حجم مبادلات متهم، پراکندگی جغرافیایی اموال، لزوم تهیه یک گزارش کارشناسی، تعداد زیاد مالباختگان و ثبت شکایات اعلام کرد.

وی با بیان اینکه ضعف سیستم نظارتی در شکل گیری این پرونده مورد بررسی قرار می گیرد، اضافه کرد: بسترسازی اعتماد در جامعه از طریق تبلیغات گسترده انجام شده که این موضوع هم مدنظر خواهد بود.

 دادستان کرمانشاه در خصوص برگزاری هرگونه تجمع بدون مجوز مالباختگان هشدار داد و افزود: برگزاری هرگونه تجمع مطابق قانون اساسی نیاز به اخذ مجوز قانونی از فرمانداری دارد و تجمع بدون مجوز ممنوع است و تاثیری در تسریع در روند رسیدگی به پرونده ندارد.

وی گفت: 120 وکیل معاضدتی در این پرونده حضور دارند که هر وکیل وکالت بین 100 تا 120 نفر را برعهده گرفته اند.

صادقی ادامه داد: افرادی که بیشتر از مبلغ سپرده گذاری خود، سود دریافت کرده اند بدانند آن پولی که دخل و تصرف کرده اند متعلق به بقیه مردم است و باید آن را بازگردانند.

دادستان عمومی وانقلاب استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود از دستگیری پنج مدیر کانالهای تلگرامی که اقدام به نشر مطالب غیرواقعی و تضعیف آموزه‌های دینی مردم می کردند، خبر داد.

دکترصادقی با اشاره به موضوع تخریب برخی ساختمان های عمومی در زلزله اخیر کرمانشاه  اظهار کرد: در حال حاضر سازمان بازرسی موضوع ساخت و سازها و تخریب برخی از پروژه ها را در شهرستان های آسیب دیده مورد بررسی قرار می دهد تا نتایج این کارشناسی ها به دستگاه‌های متولی اعلام شود.

دادستان عمومی وانقلاب کرمانشاه عنوان کرد: در بحث انتقال کمک های مردمی به مناطق آسیب دیده نماینده دادستان در این مناطق مستقر است و بر فرآیند توزیع، نگهداری و انبار اموال نظارت می کند.

این مسئول ادامه داد: تاکنون سوء استفاده سازمان یافته ای در مناطق زلزله زده نداشته ایم.

ایشان همچنین با بیان اینکه پلیس فتا گشت زنی سایبری خود را به عنوان یک اولویت برای رصد فضای مجازی به منظور برخورد با شایعه پردازی و نشر اکاذیب با جدیت دنبال کند، تاکید کرد: فضای مجازی در حادثه زلزله اخیر کرمانشاه در ایجاد وفاق ملی و احساسات پاک انسان دوستانه خوب عمل کرد و سبب شد که همه پای کار بیایند، اما درعین حال برخی اخبار کذب منتشر شده در این فضا در ایجاد فضای بی اعتمادی و سیاه نمایی نقش داشت که باید تلاش شود این آسیب ها در فضای مجازی کاهش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از انهدام یک باند فروش ارز در کرمانشاه خبرداد و گفت: دو صراف در کرمانشاه ارزهایی را که بانک مرکزی جهت ایجاد تعادل در بازار توزیع کرده بود را به دلالان ارز فروخته و بخشی را نیز تبدیل به شمس طلا به ارزش 3 تا 4 میلیارد تومان نموده که دستگیر شدند.

به گفته صادقی در سه ماهه سوم امسال، 35 نفر در رابطه با جرم تیراندازی در سطح استان دستگیر شده اند.

وی  با بیان اینکه برخورد جدی و قاطع با برهم زنندگان نظم و امنیت اجتماعی از ماموریت های دادسرا است، افزود: درمدت یاد شده در اجرای طرح پاکسازی، 240 فقره سرقت کشف و 118 سارق نیز دستگیر شدند.

مدعی العموم کرمانشاه ازدستگیری پنج قاتل متواری در سه ماهه اخیر نیز خبر داد.