دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه: مدیران بایدسازوکارهای نظارت درون دستگاهی خود را تقویت کند

2 دي ماه 1396 - 0 : 10


دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه: مدیران بایدسازوکارهای نظارت درون دستگاهی خود را تقویت کند

به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب استان، محمدحسین صادقی در یک نشست کاری با شهردار کرمانشاه و شهرداران مناطق 8 گانه این شهر، ضمن آنکه خواستار تشکیل کارگروهی باحضور کارشناسان قضایی ،پیشگیری از جرم،آسیب شناسان اجتماعی  ومتخصصان حوزه معماری وشهرسازی برای اولویت بندی موضوعات شهری مرتبط با دستگاه قضایی جهت  تسریع در پیگیری آنان شد به بیان برخی از مطالبات و مشکلات شهری شهروندان کرمانشاهی پرداخت و اظهارداشت: گستردگی جامعه خدمات گیرندگان و دامنه تنوع خدمات درشهرداری در هیچ دستگاه دیگری نظیر ندارد. وهمین امرمطالبه گری بیشتری را درزمینه حقوق عمومی موجب می شود.

وی ادامه داد: شهرداری با توجه به کمبود شدید جای پارک اتومبیل خصوصا در مسیرهای پرتردد با جمع آوری موانع از داخل پیاده رو ها و خیابان ها ازقرق معابر عمومی توسط اشخاص باید جلوگیری کند.

مدعی العموم کرمانشاه خواستار تقویت سازوکارهای نظارت درون دستگاهی در همه ادارات دولتی شد وافزودباید اراده جدی درون دستگاهی دربرخورد با هرقسم تخطی ازقانون وجود داشته باشد وی اضافه کرد براساس  ماده ۷۲ قانون آیین دادرسی کیفری درصورتی که مدیر یک دستگاه متوجه وقوع یک جرم در حوزه تحت مدیریت خود شود باید بلافاصله موضوع را به دادستان اعلام کند . 

صادقی با تاکید براینکه مزایده ها و مناقصه هاباید با شفافیت تمام وبا رعایت مصالح ومنافع عمومی برگزارشود گفت جذب نیروی کار، واگذاری اماکن یا ارایه خدمات به بخش خصوصی بایدسازوکار معین وکاملا تحت کنترلی داشته باشد واجازه سهم خواهی از این ظرفیت نباید به کسی داده شود .

وی به آلودگی های بصری ناشی ازحجم انبوه تبلیغات محیطی غیرسامان مند در سطح شهر کرمانشاه اشاره کرد و تصریح کرد: ترتیب فعلی تبلیغات محیطی، نصب تابلوها و بنرها ،آگهی ها در سطح شهر به زیبایی چهره شهر لطمه زده وعلاوه برآن آرامش روانی شهروندان را نیزبرهم  می زند.

دادستان کرمانشاه باتشریح نقش افزایش  آگاهی های عمومی در بهبود فرهنگ همزیستی از شهرداری خواست آموزش حقوق شهروندی را با استفاده ازتوان، تجربه ودانش قضات با برگزاری جلسات آموزشی پرسش وپاسخ مستمر در فرهنگسراهای محلات شهر کرمانشاه آغاز کنند.  

وی به فعالیت واحدهای تجاری در پارک کوهستان اشاره کرد و افزود: بایدضمن ساماندهی این واحدها از ادامه فعالیت واحدهایی که فاقد مجوز بوده وبدون هرگونه نظارت مشغول کار هستند جلوگیری کرد.برخی ازاین مکان ها  به پاتوقی برای هنجارشکنان  وعرضه ی اقلام ممنوعه وفعالیت های غیر قانونی تبدیل شده اند، اتاق اصناف، شهرداری، دایره نظارت براماکن عمومی پلیس باید با اقدام هماهنگ وضعیت نابسامان فعلی را فوری اصلاح کنند.

وی به موضوع بافت فرسوده شهر کرمانشاه و لزوم رفع خطر  از بناهایی که  مخاطراتی را برای شهروندان دارند، تاکید کرد و یادآورشد: قسمت هایی از بافت فرسوده خیابان مدرس به مکان های امنی برای بزهکاران و معتادین متجاهر. وسارقان  تبدیل شده است که مشاهده این وضعیت احساس ناامنی را درشهروندان گسترش می دهد لذا باید چاره اندیشی نمود.

دادستان کرمانشاه در این دیدار بر لزوم شفافیت مالی، شناسایی گلوگاه ها و بسترهای شکل گیری فساد، لزوم ارتقاء ایمنی درساخت وسازها، رعایت مقررات ملی ساختمان، مرتفع نمودن ضعف هایی که در مراحل طراحی و اجراء ونظارت برساخت وساز وجود دارد و تعریف استانداردهای سختگیرانه تردراین بخش که با حادثه زلزله اخیر به یک مطالبه جدی عمومی تبدیل شده است،  تاکید کرد.

وی با بیان اینکه هرگونه مسامحه یا آنچه که عرفا امضاء فروشی نامیده می شود قابل اغماض نبوده ومستوجب مسئولیت وضمان خواهد بود،  عنوان کرد: کارگروه مشترکی برای تعامل موثر و تشکیل جلسات ماهیانه با حضور یکی از معاونین دادستان، شهرداران مناطق، روسای سازمان های وابسته به شهرداری، موضوعات مرتبط باوظایف شهرداری درحوزه حقوق عمومی را مانند ترافیک، دفع پسماندها، سدمعابر،  فروشندگان دوره گرد، متکدیان، کودکان خیابانی، معتادین متجاهر، تبلیغات محیطی،  مشاغل مزاحم، ارتقاء امنیت بوستان ها، ایمنی تجهیزات و وسایل بازی در پارک ها و شهربازیها با اولویت بندی کارشناسی رصد خواهند کرد و ضمن بازدیدهای مداوم میدانی از ظرفیت نرم افزارهای پیام رسان برای سرعت بخشیدن وهماهنگی بیشتر نیز استفاده خواهند کرد.