دکتر عدالت خواه: کارشناسی از مهمترین مبادی ورود و حصول علم قاضی است

7 آذر ماه 1396 - 0 : 9


مراسم تحلیف 18 کارشناس رسمی دادگستری در حضور رئیس کل دادگستری

دکتر عدالت خواه: کارشناسی از مهمترین مبادی ورود و حصول علم قاضی است

مراسم تحلیف و اتیان سوگند 18 کارشناس رسمی دادگستری در محل دادگستری کل استان و در حضور رئیس کل دادگستری برگزار شد.

دکتر عدالت خواه با تسلیت سالگشت شهادت امام حسن عسگری (ع) و گرامیداشت طلیعه  تسری ولایت حضرت ولیعصر (عج) در عالم وجود ، سالروز تشکیل بسییج مستضعفان را نیز تبریک گفت.

ایشان کار کارشناسی را مهم و ارزشمند و البته کاری خطیر توصیف کرد و گفت شما به نوعی در شرف قضاوت قرار گرفته اید و مهمترین وظیفه قاضی کشف حقیقت است و این انکشاف حق و حقیقت کار بسیار فنی و پر اهمیتی است.

دکتر عدالت خواه افزود در علم حقوق گفته می شود ارزش هر حقی به قدرت و استعداد اثباتی منطوی در آن حق است و کار قضائی و امعان نظر کارشناسی، یافتن همین ذخیره اثباتی است. گاه ادله اثبات یک دعوا از رهگذرهای خاص پیش بینی شده بدست نمی آید ، در این فرایند ، کارشناسی از مهمترین مبادی ورود و حصول علم قاضی است و به این دلیل گفته می شود نظر قاضی طریقیت دارد نه موضوعیت.

وی در ادامه با اشاره به امارات قانوی و قضائی و مهم دانستن اماره قضائی یادآور شد: یکی از موجبات قضائی اماره قضائی است که مهمتر از اماره قانونی است یعنی حتی توانایی از ازاله اماره قانونی را دارد و برای قاضی ظن متاخم به یقین حاصل می کند.

دکتر عدالت خواه در ادامه به بیان توصیه های چند در کار کارشناسی پرداخت و خاطر نشان ساخت: قدم اول در کار کارشناسی علم به مسأله است و قدم دوم وثاقت است و کارشناس باید به شدت از این مهم صیانت و مراقبت کند. کارشناس باید روزآمد و همراه با حرکت های علمی روز باشد نه فقط متکی به دانش و تجربه چندین سال پیش خود ، معتقدیم قضاوت توام با کارشناسی، دقیق تر و متقن تر است.

وی خطاب به کارشناسانی که در جلسه تحلیف حضور داشتند گفت: باید توجه داشته باشید که تحلیف نوعی قرار داد بستن با خداست و حنث قسم در روایت ، معادل تیغ کشیدن در برابر خداست. پس باید مدلول تحلیف را نصب العین خود قرار دهیم.

در پایان کارشناسان در حضور رئیس کل دادگستری استان برای تعهد و پایبندی به بی طرفی و کمک به کشف حقیقت سوگند خوردند.