برگزاری مراسم عزاداری در دادگستری کرمانشاه به مناسبت سالروز رحلت پیامبر اعظم (ص) وشهادت امام حسن و امام رضا علیهم السلام

28 آبان ماه 1396 - 0 : 10


برگزاری مراسم عزاداری در دادگستری کرمانشاه به مناسبت سالروز رحلت پیامبر اعظم (ص) وشهادت امام حسن و امام رضا علیهم السلام

این مراسم با حضور رئیس کل دادگستری و با سخنرانی حضرت آیت الله حجتی از علمای برجسته استان و نیز جمعی از قضات و کارکنان از دادگستری و سازمانهای تابعه برگزار شد.

آیت الله حجتی با تسلیت ایام حزن و اندوه ماه صفر،  با بیان حدیثی از زبان امام علی (ع) یادآور شد: امام علی (ع) با تشبیه پیامبر اسلام (ص) به طبیب و پزشکی که با طب خود سخت به دنبال نیازمندان به طبابت روحی می گردد، رسالت آن حضرت را در معالجه روح و جان انسان ها بیان می کند و می فرماید: "طبیب دوّار بطبّه"، او پزشک بیمارى جهل و طبیب اخلاق نکوهیده و پست است، و با طبّ خویش در سیر و گردش است، یعنی این که وى براى درمان جاهلان و گمراهان خود را عرضه مى‏کند و خویشتن را بر این امر منصوب و موظّف داشته است.

ایشان افزود: نکته ای که در این جا قابل دقت است؛ این است که پیامبر اسلام (ص) بر خلاف عرف طبیبان و پزشکانی که با جسم فیزیکی مردم در ارتباط اند و در مطب و محل کار خود به انتظار مریض می نشینند، تا بیماران به آنها مراجعه کنند، این پیامبر است که به سراغ بیماران می رود. به بیان دیگر، پیامبر برای رسالتش که درمان بیماری روح و جان مردم است، رسالت فراگیر دارد، و این رسالت اقتضای آن را دارد که او به سراغ مردم برود و به دنبال درمان آنها باشد.

این عالم برجسته با اشاره به جاهلیت ثانوی که پیامبر (ص) نسبت به آن هشدار داده بودند چرا که خود پیامبر مردم را با رنج از جاهلیت گذر داده بود خاطر نشان ساخت: پيامبر نور و رحمت(ص) از آغازين روزهاي بعثت، مسلمانان را از تجربه دوباره جاهليّت ثانوي با خبر ساخته و يادآور شدند که آن جاهليّت به مراتب از جاهليّت نخست و اوّلي سخت‌تر و مخرّب‌تر خواهد بود. پس از ايشان نيز، اهل بيت(ع)، مسلمانان را به «جاهليّت ثانوي» يادآور شدند؛ چنانکه امام صادق(ع)در تفسير قول خداي متعال که فرمود: «وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏» فرمودند: «جاهليّت ديگري وجود خواهد داشت)).

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با توصیه به اینکه مردم خود را با اخلاق الهی و حسنه مجهز کنند گفت در این صورت وجدان افراد بیدار خواهد شد و راه حق جویی را در پی خواهد گرفت. همه افراد در منازعاتی که بینشان بوجود می آید می دانند حق با کیست و لذا  چنان چه این اخلاق حسنه در نهاد مردم پایدار شود به یقین مراجعات آنها به دادگستری ها نیز کم خواهد شد.

وی ادامه داد مقام قاضی مقام بلند و بزرگی است که می شود گفت از مقام مرجعیت نیز بالاتر است چنانچه امام علی (ع ) در مقام ولایت در پیشگاه قاضی حاضر می شود و به جواب می دهد.

لازم به ذکر است در ادامه با مداحی یکی از مداحان اهل بیت نوحه خوانی و سینه زنی به مناسبت این ایام حزن و اندوه برگزار شد.