آیت‌الله رئیسی در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان کرمانشاه: رسيدگى به پرونده‌هاى كثيرالشاكى حتماً دنبال شود تا تكليف مردم با سرعت روشن شود

18 دي ماه 1399 - 0 : 13


آیت‌الله رئیسی در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان کرمانشاه: رسيدگى به پرونده‌هاى كثيرالشاكى حتماً دنبال شود تا تكليف مردم با سرعت روشن شود

رئیس دستگاه قضا گفت: سمت و سوى دادگسترى استان كرمانشاه در جهت رسيدگى به پرونده‌هاى كثيرالشاكى كار مناسبی است و حتما دنبال شود تا تكليف مردم با سرعت روشن شود.

آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه ، در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان کرمانشاه، با بیان اینکه مردم بايد احساس كنند با مراجعه به عدليه احقاق حق مى‌شود، اظهار داشت: دوستان تلاش كنند بخشى را تعیین کنند تا اگر كسی احساس كرد به حقش نرسيده ولو نادرست، با او صحبت شود و تبيين شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه  سمت و سوى دادگسترى استان كرمانشاه در جهت رسيدگى به پرونده‌هاى كثيرالشاكى كار مناسبی است و حتما دنبال شود تا تكليف مردم با سرعت روشن شود، تصریح کرد: آمار نشان از كار و تلاش است ؛ بايد ساز و كارهايى را فراهم كرد تا بهره‌ورى‌ها متصل به كيفيت و كميت شود. در بخشنامه صادره جديد نیز تلاش شده كيفيت در كنار كميت مورد نظر باشد.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: اساس قضاوت كشف حقيقت است و اين نياز به حوصله دارد؛ ملاقات عمومى كار بسيار پسنديده‌اى است و هفته اى يكبار قضات و همكاران عزيز حرف مردم را بشنوند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مهم آن است كه ما احساس كنيم به ادله توجه كرديم، گفت: خط قرمز همکاران عزیز در سراسر کشور مستند حکم ندادن است؛ باید مستند حکم کرد و حرف زد و سخن گفت؛ ما با دلیل کار داریم و شنیدن سخن اصحاب دعوا و دیدن مستندات آن‌ها مهم است.

آیت‌الله رئیسی گفت: پیگیرى شما همکاران قضایی در صلح و سازش قابل تقدیر است؛ نسبت به پرونده‌هاى معوقه اشاره کردند که ٧٠ درصد به سامان رسید و جاى تقدیر دارد و تلاش این است که تا پایان سال مجاهدانه اقدام کنید تا پرونده معوقه نداشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: یکی از راه‌های کشف حقیقت برای قاضی کارشناسی است، از موضع قانون باید مقتدرانه ظاهر شد. با کسانی که باعث سرقت، شرارت، قاچاق مواد مخدر و ناامنی می‌شوند و امنیت مردم را سخت می‌کنند، باید بهنگام، با اقتدار و به لحظه برخورد کرد. امنیت مردم بسیار مهم است و افراد قانون شکن نباید میدان پیدا کنند.

آیت‌الله رئیسی گفت: تمام اقدامات باید با تدبیر همراه باشد. صدور و اجرای حکم باید با تدبیر همراه باشد. اینکه حرف کسی شنیده نشود، نقل و نبات همه مجالس و محافل می‌شود. سازوکار‌هایی در سند تحول قضایی آورده شود تا ورود پرونده به عدلیه کاهش یابد و اگر کامل اجرا شود حتما در تحول در نظام دادرسی، رسیدگی عادلانه و به موقع نقش دارد.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در همین شرایط کرونایی در برخی از استان‌ها اقداماتی که انجام شده، نشان از آن دارد که با همین نیرو و امکانات می‌توان کار متفاوت انجام داد؛ رضایت مردم مسئله بسیار مهمی است و باید اعتماد مردم به دستگاه قضایی روز به روز افزون شود.