اهم مسائل مطرح شده در برنامه رادیو تلویزیونی رئیس کل دادگستری: نرخ مصوب بانک مرکزی مبنای دریافت سود/ فک پلاک در پلیس راهور/ افزایش اجاره بها فقط 20 درصد / و...

7 مرداد ماه 1399 - 30 : 7


اهم مسائل مطرح شده در برنامه رادیو تلویزیونی رئیس کل دادگستری: نرخ مصوب بانک مرکزی مبنای دریافت سود/ فک پلاک در پلیس راهور/ افزایش اجاره بها فقط 20 درصد / و...

 

دکتر توسلی زاده در برنامه " صدای شهر " صدا و سیمای مرکز استان کرمانشاه با بیان دیدگاههای دستگاه قضائی در مورد مسائل روز جامعه به تشریح این مسائل پرداخت.

 

ایشان تاکید کرد یکی از برنامه ها و تاکیدات ریاست معظم قوه قضائیه حمایت از تولید و کارآفرینی است و از مصادیق این حمایت ابلاغ بخشنامه ای است که اخیرا واصل  و تاکید شده است مبنای دریافت سود تسهیلات اعطای از سوی بانک ها به تولید کنندگان و کارآفرینان نباید بیش از نرخ تعیین شده از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشد. بر این اساس ما نیز به دفاتر خدمات قضائی تاکید کرده ایم که از ارسال پرونده هایی که خارج از این چارچوب هستند به دادگستری خودداری کنند چرا که به آنها رسیدگی نخواهد شد.

 

رئیس کل دادگستری با اشاره به یکی از مشکلات مردم در خصوص فک پلاک خودرو و ایجاد زمینه مناسب برای این کار افزود بیش از 21 هزار فقره پرونده در خصوص فک پلاک خودرو در دادگستری مطرح شده است که بر این اساس برای راحتی کار مردم و سهولت در انجام آن، مصوب کردیم از این پس بدون تنظیم دادخواست در مراجع قضائی و فقط با مراجعه مستقیم به پلیس راهور این کار انجام شود.

 

دکتر توسلی زاده در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات مردم در بخش اجاره بها تاکید کرد بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا که مورد حمایت و تاکید ما نیز می باشد، بنگاههای املاک نباید اقدام به انعقاد قراردادی کنند که نرخ اجاره بها در آنها در شهرکرمانشاه بیش از 20 درصد و در شهرستان ها بیش از 15 درصد باشد.

 

وی با اشاره به مشکلاتی که امروز در مواجهه با بیماری کرونا وجود دارد یادآور شد ضرورت دارد تمامی افراد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند که اگر کسی  بداند به این بیماری مبتلا شده است و در مکانهای عمومی قرار گیرد و سبب انتقال این بیماری و موجب مرگ نفر دوم شود از مصادیق قتل عمد است. لذا در تمامی موارد رعایت تمام موارد بهداشتی بر افراد لازم است.

 

دکتر توسلی زاده در خصوص سوالی راجع به یادگیری قوانین حقوقی گفت قانونگذار تکلیف کرده است که 15 روز پس از انتشار قوانین ، همه افراد آگاه به قانون محسوب می شوند. بنابراین جهل به قوانین تکلیف را ساقط نمیکند و همه در برابر قوانین موجود مکلف هستند.

 

وی افزود معتقدیم قانون پذیری و جامعه پذیری باید در سنین پایین انجام شود چرا که آگاهی به قوانین و مسائل جامعه حتما هزینه های زندگی را کاهش می دهد و سبب شکل گیری درست جامعه و راحتی عموم خواهد شد.

 

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه خاطر نشان ساخت همچنان که معتقدیم تمامی اختلافات حقوقی و کیفری در درجه اول باید به صلح  و سازش بیانجامد اعتقاد داریم و تاکید میکنم برخورد دستگاه قضائی با جرائم مهمه باید با شدت  باشد و اغماضی صورت نگیرد.

 

دکتر توسلی زاده یادآور شد همچنان که بارها تاکید کرده ایم کاهش پرونده ها در دستگاه قضائی به یقین قبل از هر چیز همراهی مردم را می خواهد و این خود مردم هستند که باید از هزینه های ذهنی و جاری خود بکاهند. در استان کرمانشاه با وجود 2 هزار قاضی و کارمند سالانه بیش از 350 هزار پرونده به دادگستری وارد می شود که رسیدگی به این حجم از پرونده با وجود این تعداد افراد سنگین و طاقت فرساست.