اولین جلسه مجمع نمایندگان مجلس یازدهم با دادگستری استان به عنوان اولین نهاد در میان سایر نهادهای خدمت رسان

4 تير ماه 1399 - 28 : 12


اولین جلسه مجمع نمایندگان مجلس یازدهم با دادگستری استان به عنوان اولین نهاد در میان سایر نهادهای خدمت رسان

جلسه هم اندیشی دستگاه قضائی و مجمع نمایندگان استان صبح امروز در سالن جلسات حوزه ریاست دادگستری استان به منظور تعامل سازنده این دو نهاد مهم برگزار شد.

دکتر توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نتیجه تعامل دادگستری و نمایندگان را به سود مردم دانست و گفت بدون شک این تعامل می تواند در رفع مشکلات مردم موثر واقع شود.

رئیس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به حکم انتصاب ریاست معظم قوه قضائیه از سوی مقام معظم رهبری و اشاره به برخی مهمات آن یادآور شد به تاسی از مفاد این حکم مقابله با فساد، تعامل با دیگر قوا و نیز مردمی کردن دستگاه قضائی را در اولویت کارهای خود قرار داده ایم.

رئیس شورای قضائی استان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، دوره جدید در قوه قضائیه را متفاوت دانست و خاطرنشان ساخت در این دوره برقراری عدالت پررنگ تر از همیشه دیده شده است و احقاق حق و رفع مشکلات مردم از اولویت های اساسی و مورد تاکید است.

ایشان افزود بر آنیم تا جایی که ممکن است با استفاده از ظرفیت های قانونی مشکلات مردم را سامان دهیم و بنده به عنوان مدیر دستگاه قضائی از زمان تصدی خود در 9 ماهه گذشته درب اتاق خود را به روی مردم باز کرده ام و همواره به مشکلات مراجعین شخصا رسیدگی کرده ام به نحوی که تا حصول نتیجه پیگیر کار بوده ام.

دکتر توسلی زاده با اشاره به هزینه های تشکیل پرونده و نیز اختلافات میان مردم یادآور شد هنر دستگاه قضائی در درجه اول باید بر این اساس استوار شود که از ایجاد اختلاف و شکل گیری پرونده جلوگیری کند. در این مسیر سعی کرده ایم پرونده ها را در موضوعات مختلف با مقوله سازش همراه کنیم و این تفکر را نیز در باور قضات تقویت کنیم.

رئیس کل دادگستری استان اشاره کرد در مقوله سازش می توانیم از ظرفیت نمایندگان و افراد مورد اعتماد ایشان که از منتخبین و معتمدین مردم هستند بهره گیریم و تا جایی که ممکن است از صدور احکام قضائی جلوگیری کنیم.

عالی ترین مقام قضائی استان تاکید کرد استفاده از مجازات های جایگزین حبس در اولویت صدور احکام کیفری قرار دارد و ما برآنیم تا جایی که ممکن است از زندانی کردن افراد خودداری کنیم  مگر در جرائم خشن که مخل امنیت اجتماعی است.

ایشان با اشاره به سخنان ریاست معظم قوه قضائیه مبنی بر اینکه دستگاه قضائی باید آرامش را برای مردم فراهم کند تصریح کرد برای تحقق این مهم باید فاصله خود را با مردم کم کنیم و در دسترس آنها باشیم. بدون شک اساسی ترین کار برای ایجاد آسایش مردم حل مشکلات آنهاست.

دکتر توسلی زاده شرایط حاکم بر دستگاه قضائی استان و رابطه میان همکاران را بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت به گونه ای عمل شده است که همه همکاران خود را در اداره دادگستری سهیم می دانند و همواره در اداره دادگستری نظرات و پیشنهادات خود را حتی از دورترین حوزه قضائی به ما ارائه می کنند.

در ادامه این نشست هر یک از اعضای مجمع نمایندگان استان، نقطه نظرات خود را در مورد دستگاه قضائی و سایر امور به تشریح ذیل ارائه کردند:

دکتر مصری رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه:

با حضور دکتر توسلی زاده در دادگستری استان، اعتماد به دادگستری و امید در میان مردم ایجاد شده است

* قوه قضائیه در حال حاضر در جلب اعتماد عمومی گوی سبقت را از دیگر قوا ربوده است. در استان کرمانشاه نیز با حضور دکتر توسلی زاده در دادگستری استان اعتماد به دادگستری و امید در میان مردم ایجاد شد است.

* انتخاب دکتر توسلی زاده به نوعی اعتماد به افراد بومی بود و همین امر این امید را در دیگر قضات ایجاد کرد که در صورت خوب کار کردن و سلامت کاری  می توانند در جایگاه ارشد  قضائی قرار گیرند

* فرهنگ پیشگیری در جامعه باید تسری یابد. تجربه ثابت کرده است تکرار یک فعل می تواند منجر به نهادینه شدن انجام آن فعل در نهاد انسان شود. بنابراین باید فرهنگ پیشگیری از افعال مجرمانه تقویت شود.

* تقویت شوراهای حل اختلاف و استفاده از ریش سفیدان برای حل اختلاف میان مردم توجه شود

* دادگستری استان تغییر و اصلاح قوانین در موضوعات حقوقی را به مجمع نمایندگان استان پیشنهاد دهد.

* کمترین اشتباه در دادگستری برجستگی خاصی به دنبال دارد بنابراین از هر گونه اشتباه باید جلوگیری شود.

* برخی تنگ نظری ها در استان سبب فرار سرمایه از این استان و گسیل آن به دیگر استان ها شده است. این تنگ نظری در استان به یک فرهنگ تبدیل شده است.

* نبود درآمد کافی یکی از علل اصلی پیشرفت بیماری کرونا در استان کرمانشاه بود.

دکتر حیدری نماینده مردم شهرستان سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی:

بومی گرایی مدیریتی در دادگستری استان به خوبی نمایان شده است.

* از مسائلی که می شود به جد پیگیری کرد بومی گرایی مدیریتی در استان است. و این مهم در دادگستری استان به خوبی نمایان شده است.

* در استان کرمانشاه ضعف ساختارهای اجتماعی و اقتصادی سبب بروز مشکلات زیادی شده است

* دستگاه قضائی و مجمع نمایندگان می توانند در رفع مشکلات مردم موثر باشند.

دکتر رضایی نماینده مردم شهرستان صحنه، کنگاور و هرسین در مجلس شورای اسلامی:

در استان کرمانشاه بعد از دانشگاه علوم پزشکی، دادگستری بیشترین ورود را به موضوع کرونا داشته است

* مبارزه با فساد به عنوان یک فرایند همیشگی در دستور کار قرار گیرد

* اعتماد عمومی حاصل شده در دستگاه قضائی تقویت شود

* تعامل نمایندگان و دستگاه قضائی یقینا به سود مردم خواهد بود.

* استفاده از مجازات های جایگزین حبس همچنان که در اولویت کاری است مورد استفاده بیشتر قرار گیرد.

* پایش وکلا برای خدمت بهتر به مردم مد نظر قرار گیرد

* روسا و دادستانهای حوزه های قضائی در شهرستانها، سازش را در اولویت قرار دهند

حجت الاسلام حسینی کیا نماینده مردم شهرستان سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی:

دستگاه قضائی نمایندگان مجلس را به عنوان مشاوران امین خود بدانند.

* در مجلس شورای اسلامی پیگیر خلا های قانونی در حوزه قضائی هستیم

* اطلاع رسانی به مردم توسعه یابد

دکتر محمد رشیدی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی:

یکی از نقاط قوت دادگستری استان در زمان تصدی دکتر توسلی زاده، تسریع در رسیدگی هاست.

* یکی از مهمترین برنامه های دادگستری پیشگیری از وقوع جرم باشد

* یکی از نقاط قوت دادگستری استان در زمان تصدی دکتر توسلی زاده، تسریع در رسیدگی هاست که البته باید دقت شود در این سرعت بخشی حقی ضایع نشود

* حوزه داوری و صلح و سازش توقیت شود

* شوراها به سمت صلح و سازش که رسالت حقیقی آنهاست پیش روند.

* اعدل و اعلم قضات در دادگاههای بدوی بکارگیری شوند.

* مردمی سازی و ورود مردم در کارها همچنان که مورد توجه است تقویت شود

لازم به ذکر است این اولین جلسه هم اندیشی مجمع نمایندگان استان با نهادها و سازمانها و ادارات خدمت رسان است که در دادگستری و با دستگاه قضائی استان برگزار شد و مقرر شد این فرایند ادامه پیدا کند و تداوم داشته باشد.