اهم موضوعات مطرح شده در نشست رسانه ای رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه

31 خرداد ماه 1399 - 15 : 10


کاهش اختلافات میان مردم / سازش در اولویت رسیدگی ها / لزوم عمل ادارات اجرایی به وظایف خویش / کاهش ورودی و موجودی پرونده ها / ساماندهی بنگاههای معاملات ملکی و ... اهم موضوعات مطرح شده در نشست رسانه ای رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه

 

دکتر توسلی‌زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه در محل سالن شهید قدوسی دادگستری برگزار شد، اظهار داشت: معتقدیم که باید با برنامه حرکت کنیم به همین منظور از ابتدای مهرماه تا پایان اسفندماه سال گذشته یک برنامه 6 ماهه برای مجموعه دادگستری طراحی کردیم همچنین از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه یک برنامه و چشم‌انداز 6 ماهه برای خودمان مشخص کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه اکنون بیش از 23 هزار پرونده در شعبه دادگستری استان موجود است، کاهش پرونده‌های موجود در دادگستری را به عنوان یکی از مهمترین شاخصه‌های مدنظر این مجموعه عنوان کرد و افزود: ما باید به جایی برسیم که دیگر پرونده‌ای تشکیل نشود و دادگستری کمترین نقش را در زندگی مردم داشته باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه مردم در حوزه مسائل حقوقی باید به روابط حقوقی پایبند باشند، از مردم خواست  قراردادهای خود را شفاف ببندند تا منشأ اختلاف نشود.

باید امضای یک مشاور حقوقی در ذیل هر قرارداد املاک باشد

وی با بیان اینکه در سطح استان بیش از 5 هزار مشاور املاک وجود دارد، اضافه کرد: در حوزه مشاورین املاک یک کار استثنایی انجام شد و آن این است که در ذیل هر قرارداد، باید امضای یک مشاور حقوقی باشد  و همچنین تمامی قراردادها باید دارای هلوگرام باشند.

ایشان با اشاره به اختلافات و هزینه‌هایی که روابط حقوقی غیرشفاف به جامعه تحمیل می‌کند، گفت: دعاوی حقوقی بعضا زمان‌بر هستند و آسیب‌هایی را به مردم و جامعه تحمیل می‌کنند و  اگر مردم از مشاورین حقوقی بهره ببرند این مشکلات ایجاد نمی‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم کاهش جمعیت کیفری (تعداد زندانیان)، اظهار داشت: ما به شدت به دنبال این هستیم که قضات اعتقاد به مجازات کردن را کنار بگذارند ذهن‌شان به سمت بازداشت کردن افراد نرود و تا حد ممکن از صدور حکم زندان جلوگیری کنند و از مجازات های جایگزین حبس استفاده نمایند که این امر باعث کاهش زیاد آمار زندانیان شده است.

 وی با بیان اینکه سیاست ما این است که تا می‌توانیم نگذاریم مردم برچسب بخورند، به آسیب‌های عاطفی، مالی و اجتماعی زندانی شدن افراد پرداخت و افزود: قضات باید زندانیان را ببینند و از زندان ها بازدید کنند و هر ماه گزارشی در این خصوص به ما بدهند.

دکتر توسلی‌زاده اعلام کرد: 10 الی 20 درصد جرائم که اتفاق می افتند جزء جرائم مهم هستند که اعتقاد داریم به شدت باید با آن‌ها برخورد شود چون این نیاز جامعه است.

وی جلب اعتماد عمومی و افزایش سرمایه اجتماعی قوه قضاییه را یکی از موضوعات مهم برشمرد و گفت: ما با انتظارات مردم فاصله داریم ولی سعی می‌کنیم برای جلب اعتمادشان به آن‌ها آگاهی حقوقی بدهیم.

وی پرداختن به پرونده‌های پرشاکی و نیز پرونده‌هایی که از گذشته بلاتکلیف مانده‌اند را جزو دیگر اولویت‌های دادگستری استان کرمانشاه بیان کرد.

نقدیندگی را به سمت تولید ببرید

ایشان از دستگاه‌های مسئول خواست وام و اعتبارات مالی را در اختیار افراد دارای صلاحیت قرار دهند تا نقدینگی به سمت تولید برود و گفت: ما به دنبال رفع اختلافات بین بانک‌ها و تولیدکنندگان هستیم تا بتوانیم به تولید کمک کنیم و کار هیچ واحد تولیدی متوقف نشود.

دکتر توسلی‌زاده با بیان اینکه ارتباط ما با تمامی نهادها و مردم یک ارتباط بسیار خوب است، گفت: در مدت 9 ماهه حضورم در سمت ریاست کل دادگستری استان کرمانشاه بنده و همکارانم تمامی موارد درخواست ملاقات را پذیرفته‌ایم و دستورات راهگشایی در خصوص مشکلات مردم صادر کرده‌ام.

تلفن گویای دادگستری استان آماده پاسخگویی به هم استانی‌ها است

این مقام ارشد قضایی استان افزود: مردم استان می‌توانند از طریق شماره تلفن   38211170 به صورت 24 ساعته هرگونه آسیب، خبر جرائم با اهمیت، مشکل در پرونده‌های قضایی و غیره را با ما در میان بگذارند.

دکتر توسلی‌زاده استفاده از خلاقیت و توان فکری تمامی پرسنل دادگستری ایجاد صلح و سازش مدیریت اختلافات مردم قبل از آنکه به مشکلات بزرگتر منتهی شود را از دیگر اهداف مجموعه تحت مدیریتش اعلام کرد.

وی با اشاره به ماجرای فوت آسیه پناهی، ادامه داد: این کار به صورت بهتری می‌توانست انجام شود و صحنه‌های قابل قبولی در این قضیه شاهد نبودیم. و بلافاصله افراد مقصر در این موضوع بازداشت شدند و این موضوع در حال پیگیری است.

دکتر توسلی‌زاده پرونده گلیم و گبه را خاتمه یافته دانست و شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر شکایت مسؤولان مکتب گلیم و گبه را بی‌اساس و بی‌حاصل دانست و از مردم خواست به این گونه موارد توجهی نکنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه از دستگیری چند نفر به جرم اقتصادی و قاچاق سازمان یافته در مرز پرویزخان به همت سربازان گمنام امام زمان خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش رسانه‌ها را یک فرصت و جزء ارکان اصلی جامعه برشمرد و گفت: بین انتقاد از مسؤولان و تخریب فرق وجود دارد.

دکتر توسلی‌زاده در پایان اعلام کرد به زودی دادگاه علنی رسیدگی به پرونده برخی از اعضای سابق شورای شهر کرمانشاه برگزار می‌شود