معاون فرهنگی قوه قضائیه: هر مسجد باید پایگاهی برای گسترش عدل و داد باشد

26 دي ماه 1398 - 0 : 12


معاون فرهنگی قوه قضائیه: هر مسجد باید پایگاهی برای گسترش عدل و داد باشد

اولین همایش " هر مسجد ، یک حقوقدان " در استان کرمانشاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ، دکتر توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان و جمعی از مسئولین و مدیران استان و به همت معاونت فرهنگی دادگستری کرمانشاه ، بسیج حقوقدانان ، اداره اوقاف ، سازمان تبلیغات اسلامی ، صدا و سیمای مرکز استان ، خادمیاران رضوی ، کانون وکلای دادگستری ، مرکز وکلای قوه قضائیه ، هیات امنای مساجد ، مرکز کارشناسان قوه قضائیه و کانون فرهنگی مساجد برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه درسخنانی و در آغاز کلام با تسلیت ایام فاطمیه و دیگر اتفاقات ناگوار در ایران اسلامی و نیز تسلیت شهادت سردار سلیمانی و با پرداختن به عظمت شخصیت وجودی این شهید سرافراز گفت اینکه گفته می شود سردار سلیمانی داعش را به عقب راند به نوعی کوچک کردن کارهای بزرگ سردار سلیمانی است. سردار سلیمانی اسرائیل را زمینگیر کرد به نحوی که از لبنانی ها و باریکه غزه می ترسند اسرائیلی که زمانی داعیه دار اجرای طرح از نیل تا فرات بودند.

دکتر صادقی اضافه کرد ایشان توانست تمامی توطئه های آمریکا را در منطقه خنثی کند و آنها را از دستیابی به اهداف خود ناکام کند و امروز به برکت خون این شهید بزرگوار آمریکا باید از منطقه بیرون رود و این حاصل نمی شود مگر به برکت خون سردار بزرگ جهان اسلام ؛ سردار سلیمانی.

معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهار داشت سیلی که به آمریکا زده شد هیچ ملتی در دنیا انجام نداده است و این میسر و مقدور نمی شود مگر به برکت خون مجاهدانه شهید سلیمانی ها. البته در این مجاهداتها ممکن است صدماتی نیز وارد شود و حتی خطاهایی صورت گیرد مانند اتفاقی که برای هواپیمای اکراینی افتاد که حادثه ای تلخ و غم انگیز بود .

دکتر صادقی در ادامه سخنان خود با اشاره به طرح " هر مسجد ، یک حقودان " و یادآوری این نکته که چرا باید حقوقدانان به مساجد بروند ، خاطر نشان ساخت: مردم ما همچون مردم سایر جوامع نیازمند تربیت حقوقی هستند. آشنایی مردم با حقوق و تکالیف خود و دیگران یک نیاز ضروری است که متاسفانه عدم آشنایی با این حقوق و تکالیف سبب ایجاد مشکلاتی در جامعه شده است.

ایشان ادامه داد در این ناآگاهی حقوقی جامعه همه ما به نوعی مقصریم که البته جای جبران دارد و با برنامه کوتاه مدت  بر آنیم در مساجد سراسر کشور این آگاهی بخشی حقوقی صورت دهیم و در بلند مدت با گنجاندن ضروریات حقوقی در کتابهای درسی و با همکاری آموزش و پرورش این خلا را جبران و پر کنیم.

معاون فرهنگی قوه قضائیه آگاهی بخشی حقوقی به مردم را گام اول طرح عنوان کرد و گفت در ادامه مسیر و در گام دوم معتقدیم باید دعاوی با کمک حقوقدانان و دیگر افراد در مسجد منتهی به مصالحه شود. این کار علاوه بر اینکه یک امر خداپسندانه است ، از اتلاف وقت و هزینه مردم نیز جلوگیری می کند.

این مقام مسئول در قوه قضائیه دادن مشاوره های درست به مردم را از دیگر اهداف مهم این طرح برشمرد و یادآور شد به طور متوسط در سراسر کشور حدود 80 در صد از دادخواست های حقوقی درست مطرح نمی شود و یا نیازی به طرح ندارد و این مهم ناشی از جهل به قوانین حقوقی است و علاوه بر اتلاف وقت و هزینه مردم، نارضایتی هایی هم به دنبال دارد. بنابراین یکی از کارهای مهمی که می توان برای  مردم انجام داد ، دادن مشاوره های حقوقی درست به مردم است به گونه ای که با طرح درست یک دادخواست به مقصود خود در کمترین زمان ممکن برسند.

دکتر صادقی خدمت در طرح بزرگ "هر مسجد ، یک حقوقدان" را یک مجاهدت دانست و بیان کرد هر حقوقدانی نسبت به اجتماع خود مسئولیتی دارد که با این کار می تواند مسئولیت حقوقی خود را ایفا کند . این مهم روحیه جهادی نیاز دارد تا  با دستگیری از هم نوع خود بتوانیم مسئولیت اجتماعی خود را در این بخش به سرانجام برسانیم.

وی افزود این کار ارزشمند منبع روایی دارد جایی که رسول اکرم (ص) می فرمایند هر کس در مسیر منفعت هم نوع و برادر مومن خود گام بردارد ثواب مجاهدت در راه خدا به او داده می شود .

دکتر صادقی در پایان تاکید کرد عدل گستری و داد گستری فقط در دادگاهها صورت نمی گیرد. هر مسجد باید پایگاه گسترش عدل و داد باشد. گسترش عدل گاهی با شمشیر تیز و گاهی با زبان نرم محقق می شود . بنابراین زبان نرم، آگاهی بخشی، ایجاد مصالحه و مشورت درست در مساجد می تواند آنها را به پایگاههای گسترش عدل و داد تبدیل کند.