گذشت و رضایت یک فقره پرونده قتل در شهرستان اسلام آباد غرب همزمان با سفر رئیس کل دادگستری به این شهرستان

14 آذر ماه 1398 - 0 : 12


گذشت و رضایت یک فقره پرونده قتل در شهرستان اسلام آباد غرب همزمان با سفر رئیس کل دادگستری به این شهرستان

یک فقره پرونده قتل در شهرستان اسلام آباد غرب همزمان با سفر رئیس کل دادگستری استان به این شهرستان پس از 10 سال منجر به سازش و رضایت شد.

در مراسمی که به همین منظور در مسجد جامع شهرستان اسلام آباد غرب و با حضور مسئولین محلی و طرفین پرونده برگزار شد ، رئیس دادگستری شهرستان اسلام آباد غرب ضمن تقدیر از خانواده مقتول ، این کار بزرگ را یک امر خداپسندانه دانست و گفت : گذشت در اینگونه موارد کاری بسیار سخت است و از عهده هر کسی بر نخواهد آمد.

صادق عزیزی رئیس دادگستری شهرستان اسلام آباد غرب یادآور شد اگر چه  قرآن قصاص را ضروری دانسته است اما در کنار آن گذشت را نیکو می داند و به یقین کسانی که در این گونه موارد از خون عزیز خویش می گذارند باید قلبی خدایی داشته باشند و رضایت خدا را مقدم دانسته اند.

عزیزی ادامه داد هدف از این مراسم برگزاری آئین مصالحه و اعلام گذشت است، خداوند در قرآن کریم رسول گرامی اسلام را سرمشق و الگویی نیکو معرفی فرموده‌اند که در طول تمام زندگی و رسالت خود گذشت کرده‌اند تا ما نیز اهل گذشت باشیم.

صادق عزیزی ادامه داد: مکه در زمان پیامبر به‌دست کفار اداره می‌شد و هم‌اکنون  نیز در دست کفار است، هم اکنون نیز رژیم منحوس آل‌سعود هم پیمان کفار و استکبار جهانی شده و دستشان به خون زنان و یمنی، سوری و عراقی آلوده است.

وی افزود: آیت‌الله رئیسی ریاست قوه قضائیه بخشنامه‌ای درخصوص تقویت جایگاه اساسی شورای حل اختلاف بر مبنای اصلاح ذات‌البین ابلاغ فرموده، که در بند 6 این بخشنامه تاسیس شعبه ویژه صلح و سازش با ریش سفیدان، معتمدان محلی و متنفذان اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته بود.

عزیزی ادامه داد: در این راستا شعبه ویژه‌ای در شورای حل اختلاف شهرستان تاسیس شده که با دعوت از بزرگان وریش سفیدهای شهرستان ماموریت‌هایی به این بزرگان محول می‌شود که یکی از این ماموریت‌های خطیر، تلاش در مصالحه در بین خانواده‌های سبزی و جعفری در بخش حسن‌آباد شهرستان بود.

وی تصریح کرد: خاندان سبزی با تأسی از سیره حضرت رسول با خویشتن‌داری از حق قصاص خود گذشت کردند تا خانواده جعفری نیز داغدار از دست رفتن عزیزشان نباشند و چهار فرزند فرد محکوم به قصاص یتیم و بی‌سرپرست نشود.

رئیس دادگستری اسلام‌آباد غرب گفت: در تحقق این مصالحه در درجه اول از تقوا و خویشتن داری خانواده سبزی تقدیر می‌کنیم، ان‌شاءالله با تحقق این گذشت و سازش، انس و الفت بین هر دو خانواده برقرار شود و کینه و عداوت به فراموشی سپرده شود.
 

همانطور که امیرالمومنین(ع) می‌فرمایند: لذتی که در بخشش است در انتقام نیست، مراسم خون صلح یکی از آئین‌های خداپسندانه در استان کرمانشاه است که براساس آن خانواده مقتول از قاتل گذشت و او را به احترام ریش‌سفیدان عفو می‌کند.

با گذشت نزدیک به 10 سال از این موضوع، بالاخره  در مراسمی با حضور توسلی‌زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، فرماندار و دیگر مسؤولان شهرستان مراسم صلح و سازش توسط ریش سفیدان و بزرگان شهر در مسجد جامع اسلام‌آباد غرب برگزار شد و بازماندگان مقتول بعد از 10 سال از قاتل گذشتند تا صلح و آشتی میان آن‌ها حکفرما شود.

در این مراسم خانواده قاتل با اهدا گل به خانواده مقتول ، از آنها حلالیت طلبیدند و از این خانواده دلجویی کردند.