اولین نشست خبری رئیس کل جدید دادگستری استان کرمانشاه

11 آبان ماه 1398 - 14 : 16


دکتر توسلی زاده: درد مردم مهمترین مسئله ای است که باید به دور از شعار و عوام زدگی به آن پرداخت
اولین نشست خبری رئیس کل جدید دادگستری استان کرمانشاه امروز شنبه۱۱/ ۸ /۹۸ در محل سالن جلسات دادگستری کل با حضور اصحاب رسانه  برگزار شد .
دکتر توسلی زاده در این نشست گفت: برنامه های دادگستری کرمانشاه بر مبنای سند تحول تنظیم می شود. وی تاکید کرد: درد مردم مهمترین مسئله ای است که باید به دور از شعار و عوام زدگی به آن پرداخت.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: فعالیت قوه قضائیه بر مبنای حکمت است. وی تاکید کرد:هدف ما این است که دستگاه قضایی استان دانش محور شود و هیچ کاری بدون توجیه علمی انجام نپذیرد.
 
دکتر توسلی زاده اظهار داشت: آیت الله رئیسی سندی را تقدیم رهبر معظم انقلاب کرد که ایشان آن  را بسیار کاربردی دانستند و توصیه هایی برای اجرایی شدن آن در ۸ بند داشتند که ما هم بر مبنای این سند کارها را پیش خواهیم برد.
رییس کل دادگستری کرمانشاه فرهنگسازی را نیاز بسیاری از بخش ها و حوزه ها دانست و گفت: در این راستا اگر فرهنگسازی نکنیم بدون شک موفق نخواهیم شد.
 
دادگستری آخرین مرجع برای حل و فصل اختلافات باشد
 
توسلی زاده خاطر نشان کرد: دلیل بسیاری از بی اعتمادی ها این است که هنوز نتوانستیم با مردم ارتباط سازنده ای برقرار کنیم و البته اینکه مسیر قانون با انتظارات مردم متفاوت است و نمی توانیم در بسیاری موارد مطابق با خواست مردم رفتار کنیم این بی اعتمادی را رقم زده است که لازم است انتظارات مردم بر مبنای قانون شکل گیرد.
وی تاکید کرد: رسانه ها می توانند در این راستا و در جهت ایجاد اعتماد مردم به دستگاه قضا بسیار موثر باشند و روشنگری کنند.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: دادگستری باید کمترین نقش را در زندگی مردم داشته باشد چرا که این دستگاه محل حل و فصل اختلافات است و آرزوی ما این است که اختلافات توسط بزرگان، معتمدین، صنوف و ... حل و فصل شود و دادگستری آخرین مرجع برای حل و فصل اختلافات باشد.
وی خاطر نشان کرد: امروز سطح دعاوی در دادگستری بسیار بالاست و در بخش کیفری و حقوقی آمار ورودی پرونده ها بالا است که این امر یکی از معضلات در دادگستری محسوب می شود.
 
دکتر توسلی زاده جمعیت کیفری بالای زندانهای استان را یکی دیگر از معضلات عنوان کرد و گفت: باید تلاش کنیم از ظرفیت جامعه برای حل و فصل اختلافات استفاده کنیم.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهار داشت: اختلافات بین مردم یکی از مسائلی است که بسیار آزار دهنده است و این اختلافات از بعد اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی و ... خسارت زیادی را به جامعه وارد می کند.
 
وی بیان داشت: اختلافات منابع اقتصادی جامعه را به هدر می‌دهد و  وقت و سرمایه زیادی را تلف می کند.
 
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهار داشت: اختلاف، فرهنگ جامعه را نیز به هم می‌زند چرا که اجازه نمی دهد افراد در کنار هم قرار بگیرند و همچنین به لحاظ ذهنی و روانی موجبات آزار و اذیت افراد را فراهم می کند و هیچ چیز بدتر از کدورت نیست.
 
وی گفت: اختلاف ذاتا ویرانگر است و باید قبل از تشکیل پرونده به دنبال حل و فصل آن باشیم و سازش بین طرفین دعوا را رقم بزنیم.
 
حجم زیادی از پرونده های دادگستری مربوط به اختلافات قومی و قبیله ای است
 
دکتر توسلی زاده حجم زیادی از پرونده های دادگستری را مربوط به اختلافات قومی و قبیله ای دانست و گفت: هرجرمی منشا آسیب اجتماعی دارد لذا باید تلاش کنیم آسیب‌ها را حل و فصل کنیم تا تبدیل به جرم نشود.
وی افزود: ما تمایل نداریم که هیچ مجرمی روانه زندان شود چرا که این امر باعث می‌شود خانواده‌های آنها دچار آسیب روحی و روانی شوند و با مشکل اقتصادی نیز مواجه شوند.
 رئیس کل دادگستری کرمانشاه ادامه داد: البته تعدادی از عناوین مجرمانه از جمله قتل عمد، منازعات خیابانی، آدم ربایی، قاچاق سلاح، قاچاق مشروبات الکلی، قاچاق مواد مخدر کلان، تجاوز به اموال عمومی و اراضی و منابع ملی، سرقت ها و تجاوز به عنف برای ما مهم هستند و بنا داریم با شدت با آنها برخورد کنیم و همه دستگاه‌های کنترل جرم باید پای کار بیایند.
 
وی اظهار داشت: اگر به جایی برسیم که جرائم غیر از اینها را به سازش برسانیم بهترین جامعه را خواهیم داشت و به این ترتیب موجودی زندان‌ها بسیار کمتر خواهد بود.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: پایین بودن دانش حقوقی مردم یکی از دلایلی است که دعاوی حقوقی بالاست چرا که مردم احاطه به قوانین  حقوقی ندارند که همین امر زمینه زیان و ضرر  آنها را فراهم می کند.
 
فعالیت ۲۲۰۰ بنگاه معاملات ملکی در کرمانشاه /قراردادهای ملکی الکترونیکی می شود
 
وی  تعداد بنگاههای معاملات ملکی استان کرمانشاه را ۲۲۰۰ مورد عنوان کرد وگفت: با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد روابط حقوقی مردم در بنگاه ها تنظیم می شود به دنبال این هستیم که قراردادها را الکترونیکی کنیم که دیگر مبحثی به عنوان انتقال مال غیر پیش نیاید و در این زمینه باید مردم نیز با ما همراهی و همکاری داشته باشند.
 
رئیس شورای قضایی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: گاهی مشاهده می شود که مردم در معاملات برگه سفیدی را امضا می‌کنند و همین مسئله مورد سوء استفاده طرف مقابل قرار می‌گیرد لذا مردم باید هوشیار باشند و قراردادهای حقوقی را طوری تنظیم کنند که دچار مشکل نشوند.
دکترتوسلی زاده گفت: امروزه بیش از ۲۷۰۰ عنوان مجرمانه کیفری داریم و این یعنی ما نتوانستیم مشکلات خود را به طور مسالمت آمیز حل و فصل کنیم لذا لازم است از این همه عناوین مجرمانه جرم‌زدایی شود.
وی با بیان اینکه هرچه پایبند به معیارهای دینی باشیم در همه حوزه‌ها اختلافات پایین خواهد آمد، بیان داشت: امروزه سه جرم از جمله جرایم علیه تمامیت جسمانی ، سرقت و مواد مخدر در رده اول فراوانی قرار دارند.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه منازعات و مواد مخدر  ریشه فرهنگی دارند، گفت: راه حل مشکلات ناشی از مواد مخدر و کنترل آن پایین آوردن تقاضا است و در بحث منازعات نیز می توان با صبر و کنترل خشم بسیاری از اختلافات را حل و فصل کنیم.
 
دکتر توسلی زاده ادامه داد: در استان کرمانشاه مردمی دیندار، ولایتمدار و انسانهای وارسته ای زندگی می کنند که می‌توان این بزرگ منشی را در حل اختلافات به کار گرفت.
 
وی افزود: به تبعیت از مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلان رئیس قوه قضاییه از فضای کسب و کار و تولید و کارآفرینی در استان حمایت می‌کنیم.
 
دکتر توسلی زاده گفت: حدود ۶۰ هزار واحد صنفی در سطح استان داریم که ۲۴۰ هزار نفر اعضای آن هستند که ما با این افراد تعامل خوبی برقرار کردیم و سعی خواهیم کرد اختلافات صاحبان صنایع و اصناف را با دست خودشان حل و فصل کنیم.
 
برگزاری همایش فرهنگ صلح و سازش در گفتمان اهل بیت(ع) در استان
 
وی همچنین از برگزاری همایش منطقه ای در شرق و غرب استان خبر داد و گفت: این همایش جهت گسترش صلح و سازش و با عنوان فرهنگ صلح و سازش در گفتمان اهل بیت(ع) به زودی برگزار خواهد شد.
این مقام قضایی همچنین در خصوص بکارگیری بازنشستگان در ادارات گفت: حل و فصل آن در حوزه اداری است و نباید به دادگستری کشیده شود.
 
به گفته دکتر  توسلی زاده هیچ فاصله ای بین مردم و دستگاه قضا در استان کرمانشاه وجود ندارد و مردم می توانند بدون واسطه با این دستگاه ارتباط داشته باشند.
لازم به ذکر است این نشست اولین نشست خبری مدیریت جدید دستگاه قضایی استان کرمانشاه در دوره جدید بود.