ضرورت ساماندهی واحد مدیریت متمرکز و اقدام جهادی در زمینه آسیب های اجتماعی

10 مهر ماه 1398 - 0 : 11


ضرورت ساماندهی واحد مدیریت متمرکز و اقدام جهادی در زمینه آسیب های اجتماعی

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: ساماندهی واحدمدیریت متمرکز و اقدام جهادی در زمینه آسیب‌های اجتماعی
دکتر صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه پیش از ظهر امروز پنجشنبه در دوازدهمین همایش کنفرانس تخصصی حقوق کودک که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: رویکرد قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری گام بلندی در راستای توجه به حقوق اطفال و کودکان است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و استاندارد های جهانی و همچنین شاخص های مقبولی که در پیمان نامه حقوق کودک پیش بینی شده است فاصله زیادی داریم.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه افزود: آسیب های اجتماعی در کشور ما یکی از موضوعاتی است که فکر همه دغدغه مند ها را به خود معطوف کرده و مقام معظم رهبری در این زمینه تاکیدات بسیاری دارند و شروع و فراوانی آن را در شأن جامعه اسلامی نمی‌دانند.

این مسئول قضایی خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی به نوعی به حقوق کودکان برمی‌گردد و اطفال و نوجوانان یکی از قشر هایی است که در این زمینه درگیر هستند.
صادقی ابراز داشت: با توجه به ضعفی که ما در هماهنگی بین بخشی داریم ساماندهی واحد، مدیریت متمرکز و اقدام جهادی در زمینه آسیب های اجتماعی یک ضرورت و یک اولویت است و حتماً باید به آن پرداخته شود.

وی گفت: مدیریت کردن آسیب‌های اجتماعی عموماً با روش های نرم و غیر سرکوبگرانه امکان‌پذیر است و توسل به مجازات و استفاده از ابزارهای کیفری برای اداره جامعه باید در حداقل باشد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه ادامه داد: هرچقدر دستگاه‌های متولی امر بتوانند مدیریت توانمند در حوزه آسیب‌های اجتماعی داشته باشند واریز موضوعات در مرجع قضایی کمتر خواهد بود.

دکتر صادقی گفت: اینکه ما در استان کرمانشاه هر سال ورودی دادسرا عدد بزرگی است یا در ماه نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر مراجعه کننده به دادسرا داشته باشیم ، زیبنده نیست و جای سئوال دارد.

صادقی بیان داشت: برای کاستن از ورودی ها لازم است دستگاه های وظیفه مند و دستگاههایی که در زمینه مدیریت آسیب ها دارای تکلیف قانونی هستند به وظیفه خود عمل کنند.

وی تاکید کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی حتماً متولی واحد می خواهیم و نیازمند به یک مدیریت جهادی هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه ما در شناسایی افرادی که بستر و همچنین ظرفیت های بزهکارانه دارند در نظام آموزشی خلاء هایی داریم گفت: در نظام آموزشی افرادی هستند که از مدرسه گریزان و پرخاشگر هستند و در محیط‌ های آموزشی سازگاری محیطی ندارند. شناسایی این افراد و اقدامات پیش دستانه می تواند از افتادن آنها در ورطه جرم در آینده جلوگیری خواهد کرد.

این مسئول گفت: برای اینکه کودکان به سمت ارتکاب مجرمانه نروند نیازمند این است که نظام آموزشی ما یک سامانه‌ای برای غربالگری این آسیب ها و استعداد های مجرمانه داشته باشد و برای آنها تدبیر بیاندیشد.

وی افزود: هچنین ما در نظام حقوقی برای بزه‌دیدگی متولی خاصی نداریم این در حالی است که می تواند آثار متعددی برای بزه‌دیده و خانواده داشته باشد لذا به لحاظ روحی و اجتماعی افراد بزه‌دیده نیازمند حمایت هستند.

صادقی بیان داشت: در استان کرمانشاه شاید به عنوان اولین استان مجمع قضایی رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان راه اندازی شده است. لذا لازم است با همت فرمانده انتظامی استان پلیس تخصصی ویژه نوجوانان و اطفال را داشته باشیم که این حلقه دادرسی افتراقی تکمیل شود.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه جرائمی که اطفال بیشتر مرتکب می شوند سرقت، ایراد ضرب و جرح عمدی و خشونت هایی است که در محیط های اجتماعی و خانگی وجود دارد.

این مسئول قضائی ادامه داد: حضور مدیریت نشده کودکان در فضای مجازی خانواده‌ها را نگران کرده است و ابزارهای کنترلی هم در اختیار خانواده‌ها نیست. لذا ضرورت دارد برای مدیریت این مهم چاره اندیشی کرد.

وی خاطر نشان کرد: دسترسی کودکان به اقلام ممنوعه در برخی از نقاط کرمانشاه به سهولت امکان پذیر است و در جایی که والدین هر دو اعتیاد دارند دسترسی به مواد مخدر کار سختی نیست.

صادقی گفت: در کرمانشاه کودکان زباله‌گرد بسیار مشاهده می شوند که بهداشت و سلامت آنها جای نگرانی دارد. همچنین فرزندانی که والدین آنها زندانی هستند متولی خاصی ندارند اگرچه انجمن حمایت از خانواده زندانیان در این راستا وجود دارد اما این کافی نیست و ضرورت دارد برای این افراد تدبیر شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه اطلاع‌رسانی جرائم هم با مشکل بزرگی مواجه هستیم و استفاده ابزاری از کودکان به خصوص در جایی که به دیده واقع می شوند برای تحریک احساسات عمومی جامعه امر پسندیده‌ای نیست.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه افزود: آنچه که اصحاب رسانه در مورد کودکان و جرائم واقع شده بر آن ها انعکاس می‌دهند گاهی خالی از واقعیت است و مطالبات عمومی جامعه را افزایش می‌دهد و گاهی افشاء هویت بزه‌دیده ادامه زندگی سالم را از آنها خواهد گرفت. اصحاب رسانه باید ملتزم باشند در جایی که از کودکان روایتی مطرح می‌کنند و دغدغه‌های در این زمینه دارند با رعایت چارچوب های قانونی باشد.