برگزاری ششمین جشنواره موالید و مزدوجین خانواده قضائی استان کرمانشاه

10 مرداد ماه 1398 - 0 : 14


برگزاری ششمین جشنواره موالید و مزدوجین خانواده قضائی استان کرمانشاه
دکتر عدالت خواه: استمرا و بقا زندگی مهمتر از تشکیل آن است
ششمین جشنواره مولید و مزدوجین دادگستری کل استان کرمانشاه و ادارات تابعه با حضور و سخنرانی رئیس کل دادگستری ، شورای قضائی و معاونین ، روسای حوزه های قضائی تابعه و شرکت کنندگان در این مراسم برگزار شد.

دکتر عدالت خواه با تبریک پیوند ملکوتی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) و با اشاره به اینکه همزمانی این مراسم هر ساله نا خود آگاه با تشییع یکی از شهدای گرانقدر همراه است یادآور شد: این موضوع سبب تبرک و تزئین مراسم شده است و بر آنیم این مراسم را هر ساله به نام یکی از این شهدا نامگذاری کنیم.

رئیس کل دادگستری در ادامه با اشاره به حدیثی از امام جواد (ع) که می فرماید: من خطب الیکم فرضیتم دینه و امانته فزوجوه، الا تفعلوه تکن فتنه فی الارض و فساد کبیر، هر که به خواستگاری دختر شما آید و به تقوا و امانتداری او مطمئن می باشید با او موافقت کنید وگرنه شما سبب فتنه و فساد بزرگی در روی زمین خواهید شد. که البته در روایات دیگر گفته شده است در هر حالی و در هر صورتی اگر کسی صاحب تقوا و امانتداری بود به او دختر بدهید .

ایشان ادامه داد متاسفانه بسیاری از خانواده ها در امر ازدواج سختگیری می کنند و فروعات را به اصول ترجیح می دهند و همین امر زمینه های فساد را مهیا می کنند. چیزی که امروز به نام ازدواج سفید که باید به درستی آن را ازدواج سیاه نامید، اگر در جامعه وجود دارد یکی از مهمترین دلایل آن همین سختگیری خانواده ها در امر ازدواج است.

وی با اشاره به برخی مشکلات ازدواج در جامعه یادآور شد: یکی از مشکلات نبود اولویت بندی در کارها خصوصا در ازدواج است و این امر مقدس به بهانه های مختلف از جمله ادامه تحصیل و مواردی از این دست به تاخیر می افتد و این سبب ایجاد مشکلاتی اساسی در زندگی می شود.
ایشان افزود: برخی سوالها وجود دارد که باید به آنها توجه شود اینکه اولویت اشتغال با زنان است یا مردان و یا اینکه محدودیت در اشتغال اگر وجود دارد باید در اختیار آقایان قرار گیرد و آثار و آسیب هایی که برای خانم های شاغل وجود دارد چیست ؟! و مواردی از این دست که باید جامعه به آنها توجه کند.
رئیس شورای قضائی استان  گفت رفتن جوان ها به دانشگاه سبب می شود برخی مسائل مهم در زندگی از بین برود از جمله شور و نشاط جوانی ، شانس ازدواج خوب در سنین پایین و مناسب ازدواج ، بر هم خوردن تعادل جمعیت به دلیل ازدواج در سنین بالا و بالا رفتن توقعات در بین جوان ها پس از تحصیل و گذراندن دانشگاه.
دکتر عدالت خواه استمرار و بقای زندگی را از تشکیل آن مهمتر دانست و یادآور شد: گذشت و اغماض، صبوری و قناعت، دوری از چشم و هم چشمی وهمراهی و هماهنگی در کارهای خیر از طرف زوجین می تواند بقای یک زندگی را تضمین کند.

وی به زوج های جوان توصیه کرد که هرگز فرزند آوری را به تاخیر نیندازند و علاوه بر آن فاصله سنی مناسب میان فرزندان را رعایت کنند و نیز از تفکر تک فرزندی پرهیز کنند.

دانیال هودرجی معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به تاریخچه برگزاری این مراسم برای ششمین سال متوالی در دادگستری استان کرمانشاه ، این مهم را از اقدامات برجسته دادگستری استان دانست که سبب الگو برداری کشوری نیز شده است.
معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه با اشاره به روایتی مشهوراز پیامبر (ص) که می فرمایند کسی که ازدواج کند نصف دین و یا تمام دین او کامل شده است  به تفسیری از علامه حسن زاده آملی اشاره کرد که می فرمایند اینکه ازدواج موجب کمال دین می شود این نیست که یک راحتی برای انسان فراهم شود... ازدواج درگیری و تکالیفی برای انسان به همراه دارد که ممکن است انسان را از امور معنوی باز دارد... بنابراین غرض اینکه کمال دین در ازدواج به سبب سختی ایمان بعد از ازدواج است که اگر دین بعد از ازدواج مورد غفلت قرار نگیرد به کمال خود می رسد. چرا که سختی های بعد از ازدواج ممکن است انسان را در مسیر دیگری غیر از مسیر معنوی قرار دهند.

لازم به یادآوری است در ششمین جشنواره موالید و مزدجین دادگستری استان کرمانشاه و سازمانها و ادارات تابعه ، 54 زوج و 136 نفر موالید حضور داشتند. و از سال 93 تاکنون 278 زوج و 737 نفر جزء مواید بوده اند.