عدالت حد وسط عالم هستی و دروازه تمدن اسلامی است / هیچ کس در دستگاه قضائی انتظار دفاع از فاسد را نداشته باشد/ خدمت به مردم از نعمت های بزرگ جمهوری اسلامی است

23 خرداد ماه 1398 - 0 : 16


عدالت حد وسط عالم هستی و دروازه تمدن اسلامی است / هیچ کس در دستگاه قضائی انتظار دفاع از فاسد را نداشته باشد/ خدمت به مردم از نعمت های بزرگ جمهوری اسلامی است

مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان کرمانشاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی قائم مقام مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه ، رئیس کل دادگستری استان ، جمعی از مسئولین و مقامات استانی و قضات استان در روز پنجشنبه مورخ 23/3/98 برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی در آیین تکریم و معارفه روسای حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان کرمانشاه ضمن  ابراز خرسندی از حضور در این شهرستان با اشاره به فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص این خطه خاطر نشان کرد که معظم له در خصوص این دیار می فرمایند: برخی از خصوصیات مثبت، بین مردم سرتاسر کشور مشترک است؛ ولی بعضی از خصوصیات در برخی از استانها برجسته‌تر و پررنگ‌تر است. مردم کرمانشاه را از دیرباز به جوانمردی و سلحشوری و وفاداری و مهربانی شناختیم؛ مردمی غریب‌نواز، مردمی مهمان‌نواز، و به طور خلاصه، دارای صفات نیکِ پهلوانی. این جزو خصوصیاتی است که در کرمانشاه میدرخشد؛ از دور و نزدیک، همه این را میدانند و احساس میکنند.

 
آنچه که این بنده را در مورد کرمانشاه، همیشه وادار به تحسین میکرده است، این است که مردم این استان با وجود چندگونگی، از لحاظ قومی، از لحاظ مذهبی، حتّی از لحاظ گویشی، در کنار هم، مهربان، با سلم و مدارا و برادروار زندگی میکردند و میکنند؛ این خصوصیت بسیار مثبتی است که باید بر آن پافشاری کرد، آن را حفظ کرد و افزایش داد. عشایر و مرزداران غیور این استان، در همه‌ی نقاط این استان، با همان خصوصیات عشایری و غیرتمندی شناخته میشوند.


 

قائم مقام مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به اداعاهای برخی متفکرین که ادعا دارند با استفاده از علوم مترقی به دنبال  نجات بخشی و تمدن سازی برای بشریت هستند خاطر نشان کرد: هر کدام از این به اصطلاح متمدنین با استفاده از سبک و متد خود ادعا می کنند که برای بشریت نجات بخش هستند  در حالی که از شیطان که در مذهب ما از آن به عنوان مظهر اغواگری یاد می شود پیروی کرده و از آن به عنوان مظهر تمدن و فرهنگ یاد می کنند و بهره می گیرند البته متاسفانه این شیوه در برخی کشورهای حتی اسلامی نیز طرفدارانی دارد و این در حالی اتفاق می افتد و در زمانه ای رخ می دهد که مترقی ترین تجهیزات جنگی ، رفت و آمد به کرات دیگر و حتی سکونت در آنها با استفاده از علم بشری محقق شده است.

ایشان در ادامه افزودند این ترقی علمی و در عین حال ترویج رفتارهای دون بشری نشان می دهد یک خلا جدی در جامعه انسانی وجود دارد.بنابراین تمدن های مدعی امروزی با تمام توانایی‌هایی که در تولید مصنوعات بشری و کشف قوانین طبیعت دارند، به لحاظ نگاه تک‌بعدی‌شان به انسان، نتوانسته است این خلا عمیق زندگی انسانی را پر کنند و توان انسان‌سازی آنها با وجود احیا نمادهای فیزیکی و بیرونی برای انسان ناکام بوده است.

حجت الاسلام عبداللهی با اشاره  به دروازه و سرچشمه تمدن بشری برخاسته از مبادی وحیانی تصریح کرد دورازه تمدن دین مبین اسلام به یک کلمه که حد وسط عالم هستی است و آن عدل است می رسد. مگر می شود اقتصاد سالم ، خانواده سالم ، ارتباطات سالم و ... را بدون عدالت جستجو کرد؟! در مکتب اسلام هیچ دروازه ای بسته نیست و هیچ راه مبهمی وجود ندارد. اسلام همواره برای تمام خلا های بشری چاره داشته است و در این میان قرآن و سنت دو دروازه اصلی اسلام اند که همواره برای تمامی بن بست های بشری راه مفتوح و گشاده پیشنهاد می کنند.

وی با اشاره به جایگاه و مقام بشریت که همه آنچه در سماوات طباق و در ارض وسیع الهی برای خدمت به این احسن المخلوقین جمع شده است تاکید کرد: ولقد کرمنا بنی ادم و حملناهم فی البر و البحر و رزقناهم من الطیبات وفضلناهم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلا. برای کسی و برای انسانی گفته شده است که در لیله المعراج جبرئیل یارای همراهی با او را نداشت و متوقف شد و بیان فرمود اگر به اندازه بند انگشتی بیشتر همراهی کنم خواهم سوخت و پیامبر اعظم (ص) بعد از تکلم با رب العالمین به تنهایی ، به زمین رجوع کرد تا انسان قدر جایگاه و منزلت خود را بشناسد. بنابراین خداوند تبارک و تعالی همه راه را برای ما تسهیل کرده است و تاج کرامتی که بر سر بندگان نهاده است و فتبارکی که بر او خوانده است هیچ ما به الازای خارجی برای آن یافت نمی شود. در این شرایط مگر می شود قدر خویش را ندانست و به رفتارهای  ترغیبی و دون بشری مکتب های به اصطلاح مدعی امروزی پناه برد و دل خوش کرد.

ایشان تاکید کردند وجود قوای غضبیه و دیگر قوا برای انسان لازم است و از هر یک  از آنها باید در جایگاه خود بهره برد. گاهی یک عمل کوچک به جایی می رسد که هفتاد سال ثواب یک عالم نمی رسد و آن زمانی است که عمل ما رنگ و صبغه خدایی و پیامبری به خود گیرد که تمدن ساز می شود . همه وجود آدمی ذکر است نیاز به گشتن نیست فقط باید پذیرفته شود و رنگ خدایی بگیرد: ان قبلت قبل ماسواها وان ردت رد ما سواها.

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه و منزلت مقام قاضی ادامه داد قضا شغل نیست  بلکه قضا شأن و منزلت است که به هرکس نمی رسد و باید اراده خداوند بر آن تعلق گیرد که آن شان به احد از بندگان برسد. بنابراین از سوی هیچ مقامی تا اراده خداوند نباشد نمی تواند تفویض شود و آن زمانی محقق می شود که نهاد و خمیره ی آدمی آمادگی پذیرش این جایگاه را داشته باشد و به یک قاضی مبدل شود و حتما بر این جایگاه اراده ی الهی مترتب است.

ایشان افزود صعود یک قاضی نه به قدم بلکه به قلم اوست. قلمی که برای رضای خدا و با یاد او نویسد سبب صعود و تعالی اش می شود. بنابراین ملاک و مقصد خداست و محال است کسی در مسیر خدایی و ولایی گام بردارد همّ و غمی بر او عارض شود .

وی  با اشاره به منشور هشتگانه رهبری در حکم انتصاب رئیس محترم قوه قضائیه  که مبتنی بر نیازهای گام دوم انقلاب و بر اساس سند تحول قوه قضائیه ابلاغ شده است  یادآور شدند که هجمه های گسترده ای برای تخریب دستگاه قضائی وجود داشته و دارد خاطر نشان ساخت با همه این اوصاف و با تمام تراکم کاری و مراجعین انبوه به دستگاه قضائی وظیفه داریم به عنوان یک نهاد تمدن ساز شأن مراجعین را رعایت کرده و خود را خدمتگزار مردم بدانیم.

ایشان یادآور شد در ازای این نعمت بزرگ جمهوری اسلامی و ولایت فقیه  که به ما ارزانی شده اگر شبانه روز تلاش کنیم کاری نکرده ایم . این نعمت های بزرگ حاصل خون شهیدان بزرگی است که حاصل آن امروز این قلم مقدسی است که در اختیار ما به عنوان قاضی قرار گرفته  و وظیفه داریم از آن حراست کنیم .

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی با اشاره به فراز هایی از سخنان ریاست معظم قوه قضائیه و انتظارات ایشان در سند تحول قضائی گفتند ، خارج شدن از تحول بخشی نگری ، تعیین تکلیف پروند های مسن که وجودشان زیبنده دستگاه قضائی نیست و نیز دوری از دور زدن قانون برای هر کس که در هر جایگاهی است، از توصیه های موکد ایشان دانست.

وی نقش اصلی نهاد حفاظتی را صیانت و حفظ سرمایه های دستگاه قضائی  دانست و افزود و گفت با همه سداد و قوامی که دستگاههای امنیتی دارند و برهه های تاریخی این مرز و بوم از جمله اتفاقات بعد از عملیات مرصاد مدیون این عزیزان است اما در درجه اول اهمیت هدف صیانت است و نه مچ گیری. در عین حال اگر فسادی ایجاد شد نباید کسی انتظار دفاع از مفسد داشته باشد. تاکید بزرگان نظام برای از بین بردن فساد یک تاکید استمراری است و اغماض در مواجهه ی با فساد چاشنی کار نخواهد بود و باید همه کارکنان دستگاه قضائی علاوه بر فساد گریزی فساد ستیز باشند و در مبارزه و مقابله با فساد در هر جایگاهی که هستند پیشقدم باشند. ما وظیفه داریم شرایطی فراهم کنیم که قاضی راحت و آسان قلم بزند و توصیه می شود مسئول حفاظت با دقت ، ظرافت ، تدبیر ، عقلانیت و کمک از دوستان گامهای موثری را برای ایجاد عدلیه کاملا سالم بردارد.

در ادامه این مراسم دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه ضمن خیر مقدم به میهمانان و مدعوین و با برشمردن برخی نعمت های الهی به انسان، یادآور شد: همواره باید سپاسگزار نعمت های الهی که بی شمار هستند باشیم. یکی از سنت های الهی عدم تضمین بقاء نعمت ها برای انسان است. بقاء نعمت برای سپاسگزاران است و اوج سپاسگزاری دوری از معاصی است. کسی که خداوند نعمتی به او داده است نباید دچار بطر نعمت شود و با غرور و سرمستی خود را به ورطه فنا و نابودی بکشاند.

ایشان ادامه داد رسول اکرم (ص) می فرمایند وقتی خدواند به انسان نعمتی می دهد دوست دارد آثار نعمت را در او ببیند. بر همین اساس یکی از بزرگترین این نعمات ، نعمت خدمتگزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و بویژه اینکه اگر خدمت در مقام قضاوت و قاضی باشد که دارای بالاترین اختیارات است و هیچ مقامی غیر از مقام معظم رهبری از این اختیارات برخوردار نیست .

دکتر عدالت خواه خاطر نشان ساخت قاضی اگر بخواهد شکر گزار نعمت الهی باشد باید سالم بماند و در جهت سالم سازی جامعه تلاش کند. بنابراین باید درست زندگی کند و به عدالت قضاوت کند. و اگر کسی قدر این نعمت الهی را ندانست و با عمل خود سلب توفیق کرد باید به دنبال هیچ مقصری جز خودش نگردد. بنابراین آبرو و جایگاه قاضی به ظن متقی بودن است و اگر تقوا نباشد عاقبت پرده ستر کنار خواهد رفت. چنانچه امام صادق (ع) می فرماید اگر خداوند نعمتی به انسان دهد پس نمی گیرد مگر اینکه خودش مرتکب گناهی شود که مستحق سلب نعمت شود.

ایشان یادآور شود دستگاه قضائی برای مبارزه با فساد نیاز به انسان های پاکدست ، پاکدامن ، شایسته و جهادگر دارد . قاضی باید خود در اوج سلامت باشد تا بتواند با ناپاکی مبارزه کند. آسیب؛ ناشی از غفلت ، بی احتیاطی و در برخی موارد زیاده خواهی است. بنابراین باید صیانت کرد و از غفلت به دور بود .

وی به نیروهای حفاظتی در سایر نهادها توصیه کرد که با اشراف اطلاعاتی به انسجام اطلاعاتی برسند و یادآور شد در مواجهه با مفاسد و مقابله با آن انسجام داشته باشید و با آمادگی اطلاعاتی آن را از بین ببرید.

دکتر عدالت خواه از رئیس جدید حفاظت و اطلاعات دادگستری استان خواست اخبار واصله در خصوص افراد به دقت مورد بررسی قرار گیرد و اسناد آن نیز با توجه کامل مورد واکاوی قرار گیرد . ادله متقن و مدارک دقیق لازمه کار حفاظت است.

ایشان در پایان یادآور شد تمامی این سمت ها عارضی است و آنچه ماندگار است تقوای الهی است و همه باید تلاش کنند در مسیر تقوا گام بردارند و قدردان نعمت های الهی باشند.

در پایان این مراسم با تقدیر از خدمات حمید بهرام زاده رئیس پیشین حفاظت و اطلاعات دادگستری استان کرمانشاه برای خلیل یزدانی با ابلاغ حکم انتصاب در این مقام آرزوی توفیق شد.