شانزدهمین جلسه از سلسله مباحث قرآنی دکتر عدالت خواه با محوریت نماز آغاز شد.

12 خرداد ماه 1398 - 0 : 14


 

شانزدهمین جلسه از سلسله مباحث قرآنی دکتر عدالت خواه با محوریت نماز آغاز شد.

ایشان این فریضه الهی را بهترین قرین و دوست انسان خواند و گفت هر چند متاسفانه گاهی از شأن و آثار آن غفلت می کنیم اما حسب روایات این یک نهریست که انسان روزانه 5 بار خود را در آن شستشو می دهد و چه نهری است برای پاک شدن از پلیدی و پلشتی معاصی.

وی توجه قرآن کریم به اقامه فریضه برای حاکمانی که تمکن حاکمیت پیدا می کنند را نشانه روشن اهمیت نماز در پیشگاه الهی و حیات اجتماعی انسان خواند. الَّذينَ إِن مَكَّنّاهُم فِي الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّكاةَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنكَرِ ۗ و افزود غیر از این توصیه مهم 52 بار در قرآن مجید نمار مورد تاکید حضرت حق جل و علا واقع شده است.

ایشان نهیب حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَىٰ وَقُومُوا لِلَّهِ قَانِتِينَ قرآن را بسیار مهم دانست و گفت در تبیین چنین آیات موکدی روایات و احادایث ذوات مقدس معصومین علیهم السلام مکمل این توصیه خواند و افزود همه این ها برنامه فردی و اجتماعی برای قرب ، وحدت و کمال انسان است.

ایشان پس ار توحید حفاظت معنوی لازم برای اقامه نماز به ظواهر آن نیز مانند لزوم طهارت پوشش ، استفاده از مشمومات ، تنظیم و ترتیب صفوف و تبعیت فعل و ذکر از امام جماعت به مخاطبان خود سفارش کرد و با الهام از این روایت معنوی که اِنَّ اللّه َ يُحِبُّ فِى الصَّلاةِ ما يُحِبُّ فِى الْقِتالِ: «صَفّا كَأَ نَّهُم بُنيانٌمَرصُوصٌ»؛.خداوند آنچه را كه در جنگ دوست دارد، در نماز هم دوست دارد و آن صفى (متحدو منظم) همچون بنيانى پولادين و محكم است. همگان را به رعایت صفوف منظم و متحد فرا خواند.