انسان هر سخنی بر زبان آورد، نزدش مراقبی آماده وجود دارد

8 خرداد ماه 1398 - 0 : 14


در ادامه سلسله مباحث انسان در قرآن در طلیعه سخن به روز قدس در جمعه آتی که مقارن با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است اشاره شد و همگان را به حضور در راهپیمایی عظیم آن روز دعوت کردند.

دکتر عدالت خواه با اشاره به بحث پیشین که در آن به مسئول ، مکلف و مختار بودن انسان اشاره شد و اینکه این موجود بیهوده در این دنیا رها نشده است یادآور شد تمامی رفتا ، گفتار و حتی افکار انسان تحت نظر است و آیاتی متعددی وجود دارد که از انسان محافظت می شود: وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِهِ ۖ وَيُرْسِلُ عَلَيْكُمْ حَفَظَةً حَتَّىٰ إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَهُمْ لَا يُفَرِّطُونَ. و اوست خدایی که قهر و اقتدارش مافوق بندگان است و فرشتگانی را به نگهبانی بر شما می‌فرستد، تا آن گاه که هنگام مرگ یکی از شما فرا رسد رسولان ما او را می‌میرانند و در قبض روح شما هیچ کوتاهی نخواهند کرد. بنابراین از انسان مراقبت و محافظت کامل بعمل می آید.

ایشان ادامه داد در این بین نیز فرشتگانی وجود دارند که همه اعمال انسان را از کوچکترین تا بزرگترین آنها را ثبت و ضبط می کنند و هر آنچه را که ما انجام می دهیم می دانند بنابراین باید مراقبت کامل صورت گیرد و از آوردن کمترین سخن نامربوطی به زبان خودداری کند. ما يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ.هر سخنی بر زبان آورد، نزدش مراقبی آماده وجود دارد.از نظر قرآن انسان همواره در قبال گفتار و کردارش پاسخگوست.سمع، بصر و فؤاد در قبال اعمالشان مسؤولند.حتی در آن سرا، همین اندامها بر ضد انسان گواهی میدهند.پس، باید قلم، زبان، نگاه، دست، پا، دل و… را کنترل کرد تا بار گناه را سنگین نکنند.

دکتر عدالت خواه کنترل زبان و مراقبت از آن را به حضار توصیه اکید کرد و از همگان خواست در بیان سخنان خود کاملا مراقب باشند و هرگز سخن بی ربطی بر زبان جاری نکنند. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ.