باید سختی ها را با مقام صبر و رضا و تسلیم در برابر مشیت الهی برای خود تبدیل به حسنات و خیرات کرد

5 خرداد ماه 1398 - 0 : 14


باید سختی ها را با مقام صبر و رضا و تسلیم در برابر مشیت الهی برای خود تبدیل به حسنات و خیرات کرد

تسلیت ایام سوگواری حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام طلیعه این جلسه از سلسله مباحث انسان در قرآن بود که توسط دکتر عدلت خواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از آغاز ماه ضیافت خدا آغاز شده است.

ایشان با استناد به کریمه "لقد خلقنا الانسان فی کبد" ، حیات را همراه با مشقات آن دانست و آن را از مراتب کمال و معرفت انسان برشمرد و با اشاره به یکی از احادیث اما سجاد (ع) گفت امام سجاد علیه السلام فرموده اند دنبال چیزی نباشید که آفریده نشده است " لا تطلب ما لم یخلق"  و در ادامه می فرمایند آن خلق نشده، راحتی در این دنیاست و راحتی تنها در رضوان خداست.

وی افزود جدال با سختی ها و مرارت های زندگی نردبان کمال یافتگی است و انسان نباید در شدائد احساس بن بستی کند. اما نباید این را هم از نظر دور بداریم که تکالیف و سختی ها دائر مدار توانایی است.مثلا همین  سختی های روزه گرفتن ، تکلیف عام بلا استثنایی نیست بلکه معافیت ها و معذوریت هایی برای آنهایی دارد که تکلیف صوم خارج از توان آنهاست.

ایشان مدارا و هم زیستی شاکرانه با مصائب و سختی ها که خواه ناخواه هستند اما زهی سعادت برای کسی که این سختی ها را با مقام صبر و رضا و تسلیم در برابر مشیت الهی برای خود تبدیل به حسنات و خیرات می کند و خانه اصلی و جاودان خود که آخرت است را تجهیز کند.