تفاهم‌نامه همکاری بین دادسرا و نهاد کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه

1 خرداد ماه 1398 - 0 : 12


تفاهم‌نامه همکاری بین دادسرا و نهاد کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه

صبح امروز تفاهم نامه ای مبتنی بر همکاری فرهنگی میان دادستان دادسرای عمومی و انقلاب و مسول نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه امضا شد.

این تفاهم نامه در راستای ترویج فرهنگ کتاب خوانی در بین زندانیان، کمک به تغییر نگرش این افراد و در نهایت با هدف جرم زدایی اجتماعی منعقد شده است.

محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه در جریان نشست امضای این تفاهم نامه با اشاره به تاثیر عوامل محیطی درشکل گیری یک شخصیت قانون ستیز  گفت: هرچه قدر تلاش کنیم عوامل محیطی را به سمت  سلامت هدایت کنیم به کاهش وقوع جرایم در جامعه کرده ایم.

صادقی ترویج کتابخوانی را یکی از عوامل فرهنگی تاثیرگذار در کاهش جرم عنوان کرد و افزود: انتظار این است فردی که با کتاب و کتابخوانی مانوس است و ذهنش با کتاب آشناست، کمتر در مسیر جرم قرار گیرد.

وی گفت: شرایط زندان بگونه ای است که اگر بتوانیم از آن برای آشنا کردن زندانیان با کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم، خدمت بزرگی به آنان کرده ایم.

صادقی افزود: هدف از ایجاد چنین فرصتی این است که وقتی فرد از زندان خارج می شود، علاوه بر مانوس شدن با کتاب  در نگرشش تغییراتی به وجود آمده باشد.

 وی گفت: در این طرح ،کتاب هایی در اختیار آنها قرار می گیردو هر کدام که بتوانند در بازه زمانی چند ماهه تعداد مشخصی کتاب مطالعه  کرده باشند و در آزمونی که از آنها گرفته خواهد شد  مبنی بر تشریح مفاهیم کتاب ها، موفق شوند سیاست های تشویقی همچون مرخصی، عفو مناسب، تخفیف در اجرای مجازات و ... در مورد این افراد اعمال خواهد شد.

دادستان تاکید کرد: انتظار داریم با اجرای این طرح در آمار بازگشت زندانیان به زندان درصدی کاهش داشته باشیم.

صادقی تصریح کرد:  در صدد هستیم این تفاهم نامه زمینه ای را فراهم کند که بتوانیم از مجازات جایگزین حبس برای ارائه خدمات فرهنگی توسط زندانیان جرائم خرد نیز استفاده کنیم.

وی یادآورشد: همچنین آمادگی داریم این دسته از زندانیان را با صدور قرار مناسب برای کار در محیط هایی که خدمات کتابخوانی در آنها انجام می گیرد، مشغول به ارائه خدمت کنیم تا علاوه بر خدمات عام المنفعه ای که دارند، با کتاب مانوس شده و زمینه تحول رفتاری در این افراد فراهم گردد.

معاون فرهنگی دادگستری کرمانشاه نیزطی این نشست از اجرای 460 هزار ساعت مجازات جایگزین حبس در استان خبر داد.

دانیال هودرجی با اشاره به اینکه نگاه حاکم بر مدیریت دستگاه قضایی استان مبتنی بر رویکردی فرهنگی و کارشناسی است گفت: دستگاه قضایی استان بدنبال تشویق زندانیان برای بهره گیری از  ظرفیت های فرهنگی موجود از جمله نهاد کتابخانه های عمومی است، لذا انعقاد این تفاهم نامه نیز در این راستا و درجهت کاهش آمار جرم در استان انجام شده است.

وی تصریح کرد: انعقاد چنین تفاهم نامه هایی کمک خواهد کرد تا نگاه صرفا جزایی و جرم انگارانه ای که به دستگاه قضایی وجود دارد، قدری تلطیف شود.

هودرجی تاکید کرد: برای نهادینه شدن این موضوع که جامعه زندانی شدن فرد را به عنوان پایان حیات اجتماعی او نداند و امکان بازگشت را برایش فراهم کند تا با حضور در اجتماع احساس ارزشمند بودن در وی شکل بگیرد به یک عزم عمومی نیاز است.

وی در ادامه تصریح کرد: در بحث پرونده های کیفری نیز طی سال 96 تنها استانی بودیم که نه تنها افزایشی در تعداد این پرونده ها نداشتیم، بلکه شاهد کاهش 1.5 درصدی نیز بودیم که نشان از موثر بودن فعالیت های فرهنگی و پیشگیرانه دستگاه قضایی استان است.

  در ادامه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه از شناسایی و انهدام یک باند بزرگ جعل اسناد در کرمانشاه توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) طی هفته جاری خبر داد.

صادقی گفت: این باند در زمینه جعل اسناد رسمی و عادی، اوراق قضایی، مدارک دانشگاهی و کارت پایان خدمت فعالیت گسترده ای داشت که پس از دستگیری اعضای باند، دستگاه و تجهیزات پیشرفته جعل سند نیز از مخفیگاه آنها کشف و ضبط شد.

وی افزود: در حال حاضر پرونده سه نفر از اعضای دستگیر شده در مرجع قضایی استان در حال رسیدگی است و تلاش برای دستگیری سایر متهمین پرونده ادامه دارد.

دادستان همچنین به شهروندان کرمانشاهی درخصوص فعالیت و عضویت در شرکت های هرمی هشدار داد و گفت: تعدادی شرکت هرمی با   دریافت حق عضویت در سطح استان مشغول به فعالیت هستند که مطابق قانون فعالیت آنها جرم تلقی می‌شود.

وی افزود: درحال حاضر مرجع قضایی مشغول رصد و شناسایی این شرکت ها هست  بنابراین به شهروندان توصیه می کنیم به صرف اینکه این شرکت ها تعداد زیادی مراجعه کننده دارند و یا اینکه دارای ظاهری قانونیهستند، فریب آنها را نخورند.

صادقی از ممنوعیت نصب آیفون تصویری در اماکنی که خدمات عمومی ارائه میکنند و تبعا مشمول نظارت اداره اماکن ناجا میشوند در  استان خبرداد و گفت: بجز اماکنی که ویژه ارائه خدمات به بانوان هستند، نصب آیفون تصویری در سایر اماکن خدمات عمومی اعم از تجاری و غیر آن استان ممنوع است.

دادستان کرمانشاه اعلام کرد: همچنین این موضوع مانع از نظارت پلیس بر این اماکن شده، لذا نصب اینگونه آیفون ها تخلف بوده و پلیس به این واحدها اخطار می دهد درصورتی که  به اخطارها توجهی نکنند نسبت به جمع آوری آیفون ها اقدام خواهد شد.

صادقی در بخش دیگری از سخنانش اشاره ای مجدد بر لزوم ساماندهی فعالیت بانوان در زمینه فروش کتاب در قالب بازاریابی داشت و گفت: پس از صحبت هایی که اخیرا دراین رابطه داشتم، عده‌ای اینگونه برداشت کرده‌اند که مخالف فعالیت و کار زنان هستم، درحالیکه اینگونه نیست.

وی افزود: با کار کردن و فعالیت زنان مخالفتی ندارم بلکه نگرانی بنده از آسیب زا بودن اینگونه فعالیت ها در آینده است لذا این روش های بازاریابی پذیرفته شده نیست که عده ای از بانوان با اصرار مردم را به خرید کتاب وادار کنند بنابراین ضروری است ساماندهی و نظارتی بر فعالیت آنان از طریق دستگاه های ذیربط انجام گیرد.

مدعی العموم در ادامه به جایگاه ماه مبارک رمضان و لزوم رعایت شان آن توسط شهروندان اشاره کرد و گفت: انتظار داریم عموم شهروندان شان این ماه را بیش از پیش رعایت کنند و کسانی که روزه نمی گیرند از تظاهر به روزه خواری پرهیز کنند.

صادقی اظهار داشت: اصنافی که مجوز فعالیت گرفته اند نیز باید برای ارایه خدمت به مسافرین و افرادی که به هر دلیلی توانایی روزه گرفتن ندارند فضای اماکن خود را در راستای حرمت به این ماه مبارک مناسب سازی کنند.

دادستان گفت: از ابتدای ماه رمضان تا کنون برای افرادی پرونده های روزه خواری تشکیل شده که با تعدادی برخورد قضایی شده و پرونده عده ای دیگر درحال رسیدگی است.

وی همچنین از پلمب 10 واحد صنفی متخلف در ماه مبارک رمضان خبرداد و گفت: این واحدها خلاف دستورالعمل ویژه ماه رمضان اقدام به فعالیت کرده بودند که تا پایان این ماه از فعالیت آنها جلوگیری می شود.

دادستان یادآورشد: علاوه بر اکیپ های متشکل از نمایندگان دادسرا، بازرسی اصناف و دایره نظارت اماکن عمومی که بر فعالیت واحدهای اصناف در سطح شهر نظارت می‌کنند، چندگروه تحت عنوان آمرین به معروف و ناهیان از منکر نیز در بحث تذکر به افراد روزه خوار مشغول به فعالیت هستند.